Nyakunkon a labdarúgó-Eb. Ideje női szemmel is megnézni, hogyan festenek majd a pályán a nemzetek fiai. Nem túl kecsegtető. A hvg.hu mezmustrája Tereskovával, két félidőben. Az első most, a második: hétfőn.
„Azt hiszem, a focimezek tervezői nem csak a tehetségtelenség rostáján esnek át, hanem az áptudétlenség rostáján is” - ez volt Tereskova konkluziója, miután végignéztük a 16 nemzet Eb-re tervezett öltözetét.
A színek, a kompozíció, a szabás, azaz: a focisták amúgy isteni testéhez való viszonyulás volt nálunk a szempont, sok szakmaiságot nem kell keresni. Abban megegyeztünk az elején, hogy a térdzoknit sosem értettük, mire kiderült – Tereskovát apukája felvilágosította –, az nem térdzokni, hanem sportszár, és ha nem is védi, de takarja a sípcsontot. Attól még idétlenül néz ki, ahogy a képzőművész szerint az egész focistahacuka. „Előnytelen: a nadrág túl hosszú, a póló is lobog rajtuk. Miért nem fontos ebben a sportágban, hogy feszítsenek a sportolók?” Erre kontrázok: a meccs végén általában leveszik a felsőt, akkor van feszítés, villan a hasizom, mi másért várnák végig a nők a kilencven percet? Tereskova nem tudta, mert nem néz focit, ezentúl elképzelhető, hogy fog.
Tekintsük meg, hogy festenek addig, amíg rajtuk marad. Ábécé sorrendben, első forduló.
Anglia
Rögvest rácáfol az angol mez a felvezetett fikázásra: a fehér, hosszú ujjú, elegáns gallérral ellátott Umbro kritikusunk szerint az egyik legmutatósabb, igazán angolos. Még azt is vállalják, hogy a gyepen való fetrengéshez alkalmatlan alapszínt válasszanak. Ami lehet, hogy a patyolat és a mezvásárló focirajongók anyukájának rémálma, de csak azért, mert nem hisznek a Persil-reklámnak. Nem a mi dolgunk, nekünk tetszik. A váltódressz mélykéksége is az angoloktól megszokott úriemberséget tükröz, a világoskék keskeny gallér feldobja a monokrómot, a logó-címer elhelyezkedés is kiegyensúlyozott. A szűkített fazon örvendetes. Minden focistának derekat!
Csehország
Íme, az első otromba példa a focistamezekre, nem kellett sokáig betűzni. A szín az a piros, amin sokat elmélkedtünk Tereskovával. Vannak az ordenáré focistaszínek - piros, zöld, kék - melyek nem tudni, melyik palettáról kerülnek a keverőgépbe, de hátborzongató árnyalatokkal gazdagítják világunkat. Ezentúl csak úgy hívjuk őket: focistapiros, focistazöld, focistakék. Meglehet, köze van az egyes nemzeti lobogókon használt színekhez, talán a kevésbé divat- és szépérzékű zászlókészítőket kellene okolni, nem a focimezdizájnereket. A gyártók vélhetőleg kénytelenek alávetni magukat a nemzeti identitás jelképének. Nincs bocsánat, mert nem csupán a szín hagy kívánnivalót maga után a csehek esetében. A Pumának sikerült egy ormótlan (azaz nem slim) pólót adni a csehekre, és nem elég, hogy csúnya a színe, a vállára odadobtak egy paralelogrammát, kéket. Érthetetlen miért oda, miért úgy, és ha már nemzeti identitás, akkor miért nem háromszöget. De nem akarunk ötleteket adni. A zoknit kettészelő csík is egy eszeveszett brainstorming eredménye lehetett.
A váltómez szöges ellentéte a főmeznek, talán a Puma-díl részét képezte, hogy legalább az egyikbe beleszólhasson egy hozzáértő. Karcsúsított derék, a piros és a kék csak vékonyan, galléron és ujjszegélyen köszön vissza.
Dánia
Nincsen kelet-nyugat tengely mezfronton, ha esetleg azt gondolnák, hogy a volt szocialista országok irányában csúnyul a focistadivat. A dán öltözék (és majd a svédek is, akik a következő nyolcat fogják gyengíteni) jó példa erre: ugyanazt a focistapirost használják, mint a csehek. Azért az Adidas karakánabb volt, mint a Puma, így a saját csíkjait is sikerült belecsempésznie (vagy megvezette a megrendelőt, és elhitette hogy a dán zászlót átszelő vonalakat hosszant értelmezte). A nyakrészre egy gallér is jutott, túmács, az eredmény siralmas, de legalább slim fazonú. A váltómezen nem értjük a lefelé mutató nyílhegyet. Nélküle és karcsúsítással ez is elfogadható lenne. Így nem az.
Franciaország
A franciák tudják mi az a divat. A focistáikat azonban nem franciák öltöztetik, hanem a Nike. A kétfajta kékkel variált tengerészcsíkos felsőrész Tereskova szerint az a metroszexuális divat, amihez hétvégén vitorlázás, hét közben pedig fallabdázás dukál, illetve felhajtott gallér, amiről már hetekkel ezelőtt megmondtuk, hogy nem kérünk belőle többet. A mellékelt pólón a reverendák nyakrészéhez hasonló megoldás képződött. Talán a francia válogatott szexbotrányaira vonatkozik a poén? Nem vicces.
Ehhez képest a váltódressz szinte tökéletes. Fehér, slim, az ujjrészt egy keskeny csíkos szegéllyel elegantosították. A gallér hagyományos. Hozzá fekete nadrágot húznak majd Ribéryék. Alig várjuk a váltómeccset.
Görögország
Ők a focistakéken kívül ismernek még egyet, a görög ég kékjét” – sóhajt fel az ítészünk, de ettől még nem lesz szebb a görög mez, az a bizonyos világoskék ugyanis csak a váltómezen jelenik meg. Tobzódnak a csíkok, hiába, ha az Adidas vonalas zászlóval találkozik, annak nem lesz jó vége. Nem lett. A főmez mindenesetre karcsúsított.
Hollandia
A Nike jobban bánik az idomokkal. Ez kiderül a holland csapat öltözékéről az Adidas vonalas, és a Puma paralelogrammás bénázása után. A narancsszínű főmez finomabb megoldása a geometriára kattant tervezőknek, arról nem is beszélve, hogy talán az egyetlen nemzet, mely nem ragaszkodik a nemzeti lobogó színeihez. Sehol egy focistaszín a trikolorból. Halleluja. A váltómez az egyik legmutatósabb darab: fekete, narancsos beütéssel, a rábiggyesztett négyszög is harmonikusabb hatást kelt, mint a csehek vállára dobott tégla. Egy a baj: a bírókat nehéz lesz így megkülönböztetni. Ez viszont nem a mi problémánk, minket nem a játék érdekel.
Horvátország
Jó, hogy a hollandok előbb vannak az ábécében, így nem kell szabadkoznunk. A horvát mez a legrandább dolog, amit valaha láttunk férfin. Elton John se volt kutya a nyolcvanas évek végén, de ő legalább egyedül csinálta. A horvát focisták 11-en fognak bohóckodni a pályán. Szó szerint. Piros pepitában, csak azért mert ilyen a zászlajuk. „Az ízléstelenség csimborasszója” – ahogy a képzőművész fogalmaz, és még a váltómez csökkentett területfoglalású négyzethálójával sem lehet vigasztalni: „Egy stukkerrel való fejlövéssel inkább.” Skandináv rejtvényfejtésre, avagy amőbázásra is alkalmas a póló, a tervező meg is kezdte, a Nike logó és a címer már kitölt egy-egy négyzetet, oda már nem fér sem x, sem o. Tereskova arra gyanakszik, hogy az a céljuk a horvátoknak, mint nekünk volt Makány pipacsos olimpiai jelmezével 2008-ben: ki akartunk tűnni a tömegből. Sikerülni fog.
Írország
Vetekedik a horvátokéval Írország focistazöld meze. Tudjuk, a zöld nagyon fontos az íreknek, ennek köze lehet Szent Patrik hatéves száműzetéséhez: birkapásztor volt a nyugati partvidéken, ott is sok lehetett a gyep, meg a ződ. A hosszanti csíkozás csak egy fokkal elviselhetőbb látvány, mint a piros-fehér négyzetrács egyel feljebb. Az Umbro az angoloknak drukkol, nem vitás, nem szívatta volna meg különben az íreket ilyen csúnyán. Ám a váltómeznél szépítettek: fehér, slim, zöld csík hosszant. A szofisztikált gallér is érvényesül. Váltsunk!