Plázs Lukács Andrea 2012. május. 18. 19:20

Focimezkritika Tereskovával az Eb-re - első félidő

Nyakunkon a labdarúgó-Eb. Ideje női szemmel is megnézni, hogyan festenek majd a pályán a nemzetek fiai. Nem túl kecsegtető. A hvg.hu mezmustrája Tereskovával, két félidőben. Az első most, a második: hétfőn.

„Azt hiszem, a focimezek tervezői nem csak a tehetségtelenség rostáján esnek át, hanem az áptudétlenség rostáján is” - ez volt Tereskova konkluziója, miután végignéztük a 16 nemzet Eb-re tervezett öltözetét.

A színek, a kompozíció, a szabás, azaz: a focisták amúgy isteni testéhez való viszonyulás volt nálunk a szempont, sok szakmaiságot nem kell keresni. Abban megegyeztünk az elején, hogy a térdzoknit sosem értettük, mire kiderült – Tereskovát apukája felvilágosította –, az nem térdzokni, hanem sportszár, és ha nem is védi, de takarja a sípcsontot. Attól még idétlenül néz ki, ahogy a képzőművész szerint az egész focistahacuka. „Előnytelen: a nadrág túl hosszú, a póló is lobog rajtuk. Miért nem fontos ebben a sportágban, hogy feszítsenek a sportolók?” Erre kontrázok: a meccs végén általában leveszik a felsőt, akkor van feszítés, villan a hasizom, mi másért várnák végig a nők a kilencven percet? Tereskova nem tudta, mert nem néz focit, ezentúl elképzelhető, hogy fog.

Tekintsük meg, hogy festenek addig, amíg rajtuk marad. Ábécé sorrendben, első forduló.

Anglia

Angol UEFA-mez az Umbrótól
UKSoccerShop

Rögvest rácáfol az angol mez a felvezetett fikázásra: a fehér, hosszú ujjú, elegáns gallérral ellátott Umbro kritikusunk szerint az egyik legmutatósabb, igazán angolos. Még azt is vállalják, hogy a gyepen való fetrengéshez alkalmatlan alapszínt válasszanak. Ami lehet, hogy a patyolat és a mezvásárló focirajongók anyukájának rémálma, de csak azért, mert nem hisznek a Persil-reklámnak. Nem a mi dolgunk, nekünk tetszik. A váltódressz mélykéksége is az angoloktól megszokott úriemberséget tükröz, a világoskék keskeny gallér feldobja a monokrómot, a logó-címer elhelyezkedés is kiegyensúlyozott. A szűkített fazon örvendetes. Minden focistának derekat!

Csehország

A csehek ebben fognak futkosni made by Puma
UKSoccerShop

Íme, az első otromba példa a focistamezekre, nem kellett sokáig betűzni. A szín az a piros, amin sokat elmélkedtünk Tereskovával. Vannak az ordenáré focistaszínek - piros, zöld, kék - melyek nem tudni, melyik palettáról kerülnek a keverőgépbe, de hátborzongató árnyalatokkal gazdagítják világunkat. Ezentúl csak úgy hívjuk őket: focistapiros, focistazöld, focistakék. Meglehet, köze van az egyes nemzeti lobogókon használt színekhez, talán a kevésbé divat- és szépérzékű zászlókészítőket kellene okolni, nem a focimezdizájnereket. A gyártók vélhetőleg kénytelenek alávetni magukat a nemzeti identitás jelképének. Nincs bocsánat, mert nem csupán a szín hagy kívánnivalót maga után a csehek esetében. A Pumának sikerült egy ormótlan (azaz nem slim) pólót adni a csehekre, és nem elég, hogy csúnya a színe, a vállára odadobtak egy paralelogrammát, kéket. Érthetetlen miért oda, miért úgy, és ha már nemzeti identitás, akkor miért nem háromszöget. De nem akarunk ötleteket adni. A zoknit kettészelő csík is egy eszeveszett brainstorming eredménye lehetett.

A váltómez szöges ellentéte a főmeznek, talán a Puma-díl részét képezte, hogy legalább az egyikbe beleszólhasson egy hozzáértő. Karcsúsított derék, a piros és a kék csak vékonyan, galléron és ujjszegélyen köszön vissza.

Dánia

Csíkok, gallér, idomok, logók, még valami? A dánok túlbuzgók
UKSoccerShop

Nincsen kelet-nyugat tengely mezfronton, ha esetleg azt gondolnák, hogy a volt szocialista országok irányában csúnyul a focistadivat. A dán öltözék (és majd a svédek is, akik a következő nyolcat fogják gyengíteni) jó példa erre: ugyanazt a focistapirost használják, mint a csehek. Azért az Adidas karakánabb volt, mint a Puma, így a saját csíkjait is sikerült belecsempésznie (vagy megvezette a megrendelőt, és elhitette hogy a dán zászlót átszelő vonalakat hosszant értelmezte). A nyakrészre egy gallér is jutott, túmács, az eredmény siralmas, de legalább slim fazonú. A váltómezen nem értjük a lefelé mutató nyílhegyet. Nélküle és karcsúsítással ez is elfogadható lenne. Így nem az.

Franciaország

Francia focidivat
UKSoccerShop

A franciák tudják mi az a divat. A focistáikat azonban nem franciák öltöztetik, hanem a Nike. A kétfajta kékkel variált tengerészcsíkos felsőrész Tereskova szerint az a metroszexuális divat, amihez hétvégén vitorlázás, hét közben pedig fallabdázás dukál, illetve felhajtott gallér, amiről már hetekkel ezelőtt megmondtuk, hogy nem kérünk belőle többet. A mellékelt pólón a reverendák nyakrészéhez hasonló megoldás képződött. Talán a francia válogatott szexbotrányaira vonatkozik a poén? Nem vicces.

Ehhez képest a váltódressz szinte tökéletes. Fehér, slim, az ujjrészt egy keskeny csíkos szegéllyel elegantosították. A gallér hagyományos. Hozzá fekete nadrágot húznak majd Ribéryék. Alig várjuk a váltómeccset.

Görögország

Görögország, Adidas és a vonalak
UKSoccerShop

Ők a focistakéken kívül ismernek még egyet, a görög ég kékjét” – sóhajt fel az ítészünk, de ettől még nem lesz szebb a görög mez, az a bizonyos világoskék ugyanis csak a váltómezen jelenik meg. Tobzódnak a csíkok, hiába, ha az Adidas vonalas zászlóval találkozik, annak nem lesz jó vége. Nem lett. A főmez mindenesetre karcsúsított.

Hollandia

A hollandoké dicséretes
UKSoccerShop

A Nike jobban bánik az idomokkal. Ez kiderül a holland csapat öltözékéről az Adidas vonalas, és a Puma paralelogrammás bénázása után. A narancsszínű főmez finomabb megoldása a geometriára kattant tervezőknek, arról nem is beszélve, hogy talán az egyetlen nemzet, mely nem ragaszkodik a nemzeti lobogó színeihez. Sehol egy focistaszín a trikolorból. Halleluja. A váltómez az egyik legmutatósabb darab: fekete, narancsos beütéssel, a rábiggyesztett négyszög is harmonikusabb hatást kelt, mint a csehek vállára dobott tégla. Egy a baj: a bírókat nehéz lesz így megkülönböztetni. Ez viszont nem a mi problémánk, minket nem a játék érdekel.

Horvátország

Ez meg mi? A horvát csapat Eb-s meze...
UKSoccerShop

Jó, hogy a hollandok előbb vannak az ábécében, így nem kell szabadkoznunk. A horvát mez a legrandább dolog, amit valaha láttunk férfin. Elton John se volt kutya a nyolcvanas évek végén, de ő legalább egyedül csinálta. A horvát focisták 11-en fognak bohóckodni a pályán. Szó szerint. Piros pepitában, csak azért mert ilyen a zászlajuk. „Az ízléstelenség csimborasszója” – ahogy a képzőművész fogalmaz, és még a váltómez csökkentett területfoglalású négyzethálójával sem lehet vigasztalni: „Egy stukkerrel való fejlövéssel inkább.” Skandináv rejtvényfejtésre, avagy amőbázásra is alkalmas a póló, a tervező meg is kezdte, a Nike logó és a címer már kitölt egy-egy négyzetet, oda már nem fér sem x, sem o. Tereskova arra gyanakszik, hogy az a céljuk a horvátoknak, mint nekünk volt Makány pipacsos olimpiai jelmezével 2008-ben: ki akartunk tűnni a tömegből. Sikerülni fog.

Írország

UKSoccerShop

Vetekedik a horvátokéval Írország focistazöld meze. Tudjuk, a zöld nagyon fontos az íreknek, ennek köze lehet Szent Patrik hatéves száműzetéséhez: birkapásztor volt a nyugati partvidéken, ott is sok lehetett a gyep, meg a ződ. A hosszanti csíkozás csak egy fokkal elviselhetőbb látvány, mint a piros-fehér négyzetrács egyel feljebb. Az Umbro az angoloknak drukkol, nem vitás, nem szívatta volna meg különben az íreket ilyen csúnyán. Ám a váltómeznél szépítettek: fehér, slim, zöld csík hosszant. A szofisztikált gallér is érvényesül. Váltsunk!

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.