Amint az idő engedi, a dress code pedig nem tiltja, a fiúk előkotorják szárában megkurtított nadrágjaikat a szekrényből. Összeszedtünk hét ismérvet, amire jó lenne odafigyelni.
Évszázadokkal ezelőtt még harisnyával és magassarkúval is kifejezetten partiképes volt. De akkoriban kenyér hiányában kalácsot majszoltak a franciák, legalábbis Marie-Antoinette asszonyság világában. Manapság a térdnadrágnak nem igazán ismeretes a protokollja. Íme, néhány jó tanács a rövidnadrághoz női szemmel, egy stílustanácsadó és egy kritikus férfi súgásával.
Az alkalom
A casual és turista-lookban alapfelszerelés a rövidnadrág, avagy bermuda, egy tapasztalt rövidnadrágos szerint szezonálisan: áprilistól októberig. Sem Oscar-díj átadón, sem temetésen nem megengedhető a férfiaknak a térdnadrág. Ez van. Az üzleti életben is elég szigorúan veszik, nagyon karakánnak és trendtudatosnak kell lenni ahhoz, hogy elfogadják, esetleg olyan – kreatív – brancsban kell dolgozni, ahol nem okoz hátrányt a kurtább öltözék. De nem hiába jelenik meg a kifutókon is egyre több rövidnadrágos modell: van létjogosultsága a business shortnak. Mi is igazságtalannak és maradinak tartjuk, hogy nem lehet benne tárgyalni, és szívesen csatlakozunk a culotte-ok szabadságharcához.
A hossz
A Freddie Mercury-s forró- illetve a háromnegyedes halásznadrág kedvelőinek nem szolgálunk a legjobb hírekkel. Az első verziót extravagánsoknak színpadra – esetleg melegbárban – a másodikat inkább a halastó mellé találták ki. A rövidnadrág szemnek is kedves méretei tehát combközéptől picivel térd alá érnek, minden más ciki, nem szexi, amiről nők esetében minap már értekeztünk. Nem a kisujjankból szoptuk ezt, utánanéztünk, Lacfi Ági üzlet-stílustanácsadónál is ezt a véleményt találtuk, és azért is fellélegeztünk, mert ő a blogján tudományos szempontból meg is magyarázza mindezt. Optikailag azért nem szerencsés, mert összenyomja a lábakat, ezt pedig egy ép alkatú és -elméjű férfi sem kívánhatja magának.
A szakértő ennél még precízebb, és segítségükre van azoknak a hímneműeknek, akiknek fontos, hogy lábuk formájához passzoló hosszt válasszanak. Az enyhén szűkített, térd fölött végződő nadrág az alacsonyabb, zömökebb férfiaknak előnyös, a hajtókás, rövid állású nadrág optikailag erősíti és arányossá teszi a vékony hosszú lábakat, az egyenes szárú, laza szövésű nadrág jól áll a vastag combú férfiaknak, az arányosan nyúlánk testalkatúak pedig a kicsit bővebb térdnadrágokkal járnak jól – írja Lacfi.
A szín
Avagy a minta. Mostanság két variációból válogathatunk: egyszínű, vagy kockás. A hosszanti, vagy keresztbe csíkos térdnadrág érdekes opart műként hatna a férfitesten, és biztos van olyan merész divattervező, aki mert már ilyet készíteni. Az utcán mégsem fogunk ilyennel találkozni. Az egyszínűben is vannak merész ötletek: az elriasztó összeállítás a fehér rövidnadrág esetén például a barnára sült bőr. Igen, kell harmonizálnia a bőrszínnek is az öltözékkel. Tehát tengerparthoz, UV-faktor mellé inkább a sötétebb tónus ajánlott, a kora nyári bőrszínhez pedig a világosabb árnyalatok. Lacfi viszont az élénkítés szempontját emeli ki: idén lehet virítaniuk rikítóbb színekben a férfiaknak is.
A kockásban számos verzió létezik: a nagyobb kocka Burberry-s fílinget kölcsönöz a nadrágnak és viselőjének, ez pedig trendi manapság. Nyugodtan lehet itt is élénkebb színekből is válogatni: a piros négyzetháló is mutatós.
Az anyag
A térdnadrág fontos funkciója a hűsítés, így az anyag sem árt, ha ezt szolgálja. A szabást is nagyban meghatározhatja a textil, egy farmerból készült rövidnaci sokkal tömörebb, a könnyű vászon pedig légiesebb benyomást kelt. Pár éve elterjedt a férfiak körében is a hosszú lenvászon nadrág, de ezt inkább a mediterrán vidékekre ajánljuk... művészeknek, egy ecsettel az egyik kézben, egy karaf vörössel a másikban. A short len, azaz a len short viszont mehet, főleg hajtókával, sötétebb színben még elegáns hatással is párosul, ugyanezt szolgálja, ha bélelt lenvászont vásárolunk (és ugyanolyan anyagú zakóval húzzuk). Egy a fontos: ne legyen feszes az anyag. És még egy: susogós nejlon se legyen, hacsak nem seftesként vagy piaci segéderőként szeretnénk karriert befutni.
A zsebek
A zsebeknek nem csupán kényelmi szempontból van fontos szerepük a térdnadrágon. Bár a viselőik áldásként élik meg, ha van elég hely a pénztárcának és a kulccsomónak, a telitömött zsebek látványa nem csupán a dudorok, hanem a súlypontok eltolódása miatt is csúful. A rejtett, a vágott, avagy a szabadon „lifegő” zseb közül válogathatnak a rövidnadrágosok, de az utóbbival azért vigyázni kell, mert a nagyon vékony lábúakat még inkább karcsúsítja, a vastagabb lábból vaskost varázsol. Az alacsonyakat összenyomja, ha pedig esetleg lóg az ülep a kúlság jegyében, azt méginkább rövidíti a lábakat. Közepes testalkatúaknak tökéletes, gondolnánk, de Lacfi elárulja, hogy egyre inkább megy ki a divatból a zsebes naci. Az aktuális utcakép ezt nem támasztja alá.
A farzsebekről is megtudtunk néhány optikai titkot. A stílustanácsadó elmondta, hogy a derékpánt közelébe eső zsebek emelik, a lejjebbiek viszont „lapítják” a feneket, így a csípő szélére elhelyezett zsebek szélesítik, a farpofákhoz közelebb esők pedig összerántják a hátsót. És még egy turpisság: a hajtókás, füllel ellátott zsebnek is van fenékkerekítő hatása. Éljen.
A cipő
Leginkább az alkalom a meghatározó a cipőválasztásnál. Budapest utcáit az első nyáriasabb napon ellepte a mélyülepű-térdnadrágos, csoszogós-sarus brit férfiak serege: ez a turista-look fesztiválok idejére egyre durvul más nemzetek és hazánk fiainak képével, főleg csoszogás és mélyülő ülep tekintetében. Lehet ezt is ízlésesen csinálni, vannak gyönyörű bőrsaruk, melyek jól mutatnak a rövidnacival. Eggyel komolyabbnak tűnünk, ha vászoncipővel, mokaszinnal és még eggyel, ha bőrrel párosítjuk. Ami fontos: lelakottabb, használt hatású nadrághoz ne húzzunk fényes bőrcipőt! Furcsán hat.
A zokni
Szinte mindegy, hogy milyen a cipő, ha a zoknival elrontják az összképet férfiak. És sajnos elrontják. Pedig nagyon egyszerűen el lehet kerülni a malőrt: nem kell zoknit húzni. Kényelmetlen? Tádám: feltalálták a titokzoknit férfiaknak is, de még az is működik, ami bokacsont alatt végződik, tehát kilóg a cipőből, ez esetben viszont szigorúan harmonizálnia kell a lábbeli színével, esetleg a térdnadrágéval. A szellőzőnyílásos bőrszandál vagy papucs a boka fölé felhúzott zoknival párosítva nem szép látvány, ideje lenni elfelejteni, de vajon kinek jutott először eszébe?