Plázs hvg.hu 2012. március. 30. 17:34

Aludni jó. De miért is?

Az alvás fontos feltétele az általános jólétnek, mert hatással van a mentális, fizikai és érzelmi állapotra is. Nemcsak fáradtak, rosszkedvűek leszünk, a teljesítményünk, gondolkodásunk is romlik. A legjobb tehát, ha megelőzzük a kialvatlanságot – erre hívja fel a figyelmet egy új kampány is.

Az alvási problémák globális veszélyt jelentenek, a Föld népességének közel 45 százaléka szenved valamilyen mértékű alvászavarban. Az olyan betegségek, mint az inszomnia, a nyugtalan lábak szindróma, vagy az alvással összefüggő légzészavarok – például obstruktív alvási apnoé – a minőségi alvás hiányához vezetnek, amelynek következtében számos egészségügyi probléma alakulhat ki. Az elégtelen alvás koncentrációzavarokhoz, a figyelem lankadásához, teljesítménycsökkenéshez és akár végzetes közúti balesethez is vezethet. Az alvászavarok jelentős része gondozást igényel, ennek alapfeltétele, hogy a beteg maga is részesévé váljon e folyamatnak.

Az Aludni jó kampány célja, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy az alvás egy emberi kiváltság, amelyet sajnos gyakran veszélyeztetnek a modern, rohanó világ megváltozott körülményei, valamint a különböző alvászavarok. Az ember átlagos alvásszükséglete 7 óra, azonban Szakács Zoltán, a társaság elnöke szerint legalább 6 órán át tartó, nyugodt alvásra mindenkinek szüksége van.

Mivel az alvással összefüggő betegségek azonnali és látványos tünetekkel nem járnak, ezért sokan nem is tekintik komoly gondnak ezeket a problémákat. Az alvázavarok azonban – ahogy azt Szakács Zoltán is elmondta – olyan szövődményekhez is vezethetnek, amelyek jelentősen megnövelik többek között a cukorbetegség kialakulásának valószínűségét, tartós éjszakai légzéskimaradást okozhatnak, ezáltal könnyen szív- és érrendszeri betegségek kifejlődéséhez vezethetnek.

AP

Fontos, hogy amint bármilyen alvással kapcsolatos problémát észlelünk, rögtön keressünk fel egy szakembert. Figyeljük folyamatosan gyermekeink álmát is, hiszen az alvászavarokkal nem csak a felnőtteknek kell megküzdeniük. A gyenge minőségű alvás a gyerekek közel 25 százalékát érinti. A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás hiánya könnyen elhízáshoz, viselkedési problémákhoz (pl. túlzott agresszivitás), tartós frusztrációhoz, memóriazavarokhoz vezethetnek. Az alvászavarokkal küszködő gyerek nehezebben tud koncentrálni, így az iskolában is komoly problémákkal nézhet szembe, könnyen lemaradhat társaitól. A lankadó figyelem következtében a fiatalok a baleseteknek is fokozottabban vannak ki téve.

Nyugodt alvás

Számos típusa létezik az alvászavarnak: elalvászavar – lefekvés után hosszú ideig ébren maradunk –, átalvási zavar, idő előtti ébredés vagy teljes alvásképtelenség. Mindezt okozhatja például a zajos környezet, a nem megfelelő fekvőhely, magas hőmérséklet, idegesség, lelki problémák, rendszertelen élet, élénkítő szerek (kávé, tea) túlzott fogyasztása. Míg az átalvászavar úgy jelentkezik, hogy gyakran felébredünk az éjszaka során, és nem lesz pihentető az alvásunk. Az idő előtti felébredés is okozhat gondot: korán felébredünk, és nem tudunk újra elaludni.

A nyugodt alvást persze nem csak gyógyszerekkel érhetjük el. Vigyünk rendszert az alvási szokásainkba, feküdjünk és keljünk ugyanabban az időben. A napközbeni szieszta semmiképpen ne tartson 45 percnél tovább. Lefekvés előtt 6 órával ne igyunk koffein tartalmú italokat, és ne együnk csokoládét. Lefekvés előtt 4 órával ne fogyasszunk túlzott mértékben alkoholt és ne dohányozzunk, ne együnk nehéz, fűszeres vagy cukros ételeket.

Végezzünk rendszeres testmozgást, de semmiképpen sem közvetlenül lefekvés előtt. Találjuk meg azt a hőmérsékletet, amelyben kényelmesen tudunk aludni. Próbáljunk meg kizárni minden zajhatást, és gondoskodjunk a szoba gondos sötétítéséről.