2012. március. 27. 10:32 Medipress Utolsó frissítés: 2012. március. 27. 10:38 Plázs

Napi tipp: ezért együnk csokoládét

Közérzetünk mellett leginkább érrendszerünk hálálja meg, ha az általában bűnös kísértésnek kikiáltott csokoládé után nyúlunk. Persze csak mértékkel.

A csokoládénak többnyire csak a bűntudatot ébresztő élvezeti cikk szerepe jut, noha számos pozitív hatása ismert. Elsősorban az édesség antioxidáns tulajdonságát kell kiemelni: mivel növényi anyagokból készül és magas koncentráció jellemzi, nagy mennyiségben találhatók benne a polifenol nevű vegyületek, amelyek hosszú távon lassítják a szervezet sejtjeinek romlását okozó oxidációs folyamatokat, illetve gátolják az érszűkület kialakulását. Általánosságban elmondható, hogy a polifenolok nagy mennyiségű bevitele hozzájárul a szív- és érrendszeri megbetegedések elkerüléséhez, mivel ezáltal gyorsul a vérben található koleszterin kiürülése, emellett segíti az érfalak rugalmasságának a megmaradását

Kutatások szerint vérnyomásunkra szintén jótékony hatással van egy szelet csokoládé: fontos, hogy ilyen vonatkozásban csak az étcsokoládé hatékony, s általánosságban is igaz, hogy az étcsokoládé minden téren pozitívabb hatást jelent az inkább kedvelt tejcsokinál. Nem árt tudni, hogy  minél édesebb, feldolgozottabb termékről van, annál magasabb a cukor- és zsírtartalma, s ezeknek a bevitelét érdemes kordában tartani.

A csokoládé más téren is hozzájárul szervezetünk egészségéhez, mégpedig a sokak által csak boldogsághormonként ismert jelenség révén. Ennek a tudományos hátterét a kakaóbabban teobromin nevű anyag adja, amelynek hatása a koffeinéhoz hasonló, de annál gyengébb és hosszabban tartó. Még inkább hatással van hangulatunkra a csoki szerotoninszint-növelő hatása: a szervezetben található szerotonin szerepet játszik többek közt a hangulat, az alvás, az étvágy és a szexualitás szabályozásában.

Egy friss amerikai kutatás, amelyről kedden a BBC is beszámolt pedig azt állítja, a csokiban levő kalóriák nem olyanok, mint a "normál kalóriák", a csokoládé összetevői gyorsabb munkára késztetik az anyagcserét.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?