Egy európai tanulmány szerint segíthet egyes dohányosoknak a leszokásban az a szájspray, amely a tapasznál és a rágóguminál gyorsabban juttat a szervezetbe egy meghatározott adag nikotint.
Az egyéves, placebóval kontrollált kísérletben a szájspray több mint kétszer annyi dohányosnak segített a leszokásban. A European Respiratory Journal online kiadásában a kutatók azt írják, hogy a spray gyorsan juttatja a nikotint a véráramba, ami rögtön a jelentkezésekor enyhíti a sóvárgást.
A tapaszok, rágógumik és orrsprayk formájában alkalmazott nikotinpótló terápia eszközei már régóta jelen vannak a piacon. A mentolos szájspray azonban újdonságnak számít, és nem mindenhol érhető el. A szájspray kevésbé irritáló, mint az orrspray-k. Előbbit tetszés szerint lehet alkalmazni az elvonási tünetek enyhítésére, míg a bőrön keresztül alkalmazható terápiás megoldások egész napra elnyújtva adagolnak állandó nikotinadagot a véráramba.
A szájspray leszokásra gyakorolt hatásáról eddig keveset lehetett tudni. A dániai Gentofte Kórház Philip Tonnesen vezetésével végzett kísérlete azonban azt mutatta, hogy a három hónapig a sprayt használó 479 résztvevő közel 14 százaléka tartózkodott a dohányzástól egy évvel később, míg a placebo csoportban ez az arány csak 6 százalék volt. A kutatás készítői szerint ez ugyan nem olyan nagy szám, de a placebóhoz hasonlított előnye így is nagyobb, mint a többi nikotinpótló terápiás eszköz esetében.
Az utóbbi időben bevezetett, az intenzív tanácsadás és gyógyszeres kezelés kombinációjából álló kezelések azonban kedvezőbb eredményeket hoztak. Ezzel a dohányosok akár 25 százaléka is füstmentes maradhat a kezeléstől számított egy éves mérföldkőnél. A dán kísérlet alacsonyabb aránya valószínűleg azzal magyarázható, hogy az alanyok minimális tanácsadásban részesültek a kezelés mellett. A szájspray használatával kapcsolatban csak enyhe mellékhatások jelentkeztek, köztük csuklás, torokirritáció, hányinger és túlzott nyálelválasztás.