Mi lesz a forradalmi magyar gyógyszerből?
Nem túlzás, a HIV-fertőzöttek kezelését egy egyszerű tapasz forradalmasíthatja. Egy magyar kutatónő, Lisziewicz Julianna és a Genetic Immunity amerikai-magyar gyógyszercég már évek óta ezen a fejlesztésen dolgozik. A tapasz az immunrendszert használja fel a betegség legyőzéséhez.
A tapasz már a humán klinikai vizsgálatok második fázisán is túl van: betegeken tesztelték a tapaszt, amely igen ígéretesnek tűnik, és semmiféle kellemetlen mellékhatást nem tapasztaltak a kísérlet résztvevőinél. A terápia lényege, hogy az immunrendszert készítik fel arra, hogy felismerje és elpusztítsa a HIV-fertőzött sejteket.
Még 2005 elején jelenetették be, hogy az Egyesült Államokban dolgozó Lisziewicz Julianna vezette kutatócsoport ígéretes eredményeket ért el a HIV-fertőzöttek kezelésében, az úgynevezett DermaVir tapasszal. Azaz nanorészecskékkel olyan DNS-t juttatnak a beteg szervezetébe, amely a a vírussal fertőzött sejteket felismerhetővé teszi az immunrendszer számára. A hatóanyagot a bőrön át, a tapasszal juttatják a szervezetbe.
Ma antiretroviális gyógyszerekkel – a vírusszaporodást gátolják, de ha abbahagyják a kezelést, a fertőzött sejtek tovább gyengítik a szervezetet – kezelik ezeket a betegeket, de ez csak késlelti az AIDS kialakulását, a tünetek megjelenését. A gyógyszereknek azonban kellemetlen mellékhatásai vannak, és rezisztencia is kialakulhat.
A tapaszt a jelenlegi terépiákat kiegészítve alkalmazhatnák úgy, hogy a betegeknek kevesebb gyógyszeres kezelésre lenne szükség. A kutatók szerint a technológiát nem csak a HIV elleni immunterápiában lehetne bevetni, más fertőző és daganatos betegségek, illetve az allergia kezelésére is alkalmazható lenne.