2012. március. 05. 12:22 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 05. 12:19 Plázs

Drágábbak, de hatékonyabbak a robottal végzett műtétek

Rövidebb időt töltenek kórházban azok a páciensek, akik vese- vagy prosztataműtétjét robottámogatással végezték el. Emellett ritkábban van szükségük vérátömlesztésre és kevesebben halnak meg közülük, az ilyen műtétek azonban lényegesen drágábbak - állapították meg tanulmányukban amerikai kutatók.

A Journal of Urology című szakfolyóiratban közzétett elemzés az egyre gyakoribb robotműtéteket hasonlítja össze a hagyományosabb sebészeti beavatkozásokkal, a nyitott és a laparoszkópos műtétekkel.

A laparoszkópos megközelítés kevésbé invazív, és hatékonyabb is, mint a hagyományos, nyitott műtéti eljárások. A robotműtétnek nevezett operációnál egy vagy két apró bemetszésen keresztül juttatják a testbe a műtéthez szükséges eszközt és a kisméretű kamerát. Ezeknél a beavatkozásoknál az alkalmazott szuperpontos eszközök a sebész kezét is helyettesítik, maga az orvos egy konzolról távvezérli működésüket.

Jim Hu, a bostoni Brigham és Női Kórház kutatója csoportjával egy amerikai országos adatbázis 2008 utolsó negyedévére vonatkozó - a rendelkezésre álló legfrissebb - sebészeti adatait elemezte. Az összes prosztataeltávolítás több mint fele robot támogatásával zajlott, 44 százaléka volt nyitott műtét és csupán 3 százalék volt a laparoszkópos eljárások aránya. A veseműtétek esetében ennél gyakoribb volt a hagyományosabb módszerek aránya a robotműtéttel szemben.

A prosztataeltávolításon átesett páciensek közül a laparoszkópos és a robotműtétek után senki nem halt meg, míg a nyitott műtét után a páciensek 2 ezreléke elhunyt. A nyitott műtéten átesett férfiak 5 százalékának volt szüksége vérátömlesztésre, míg a laparoszkópos és a robottámogatású beavatkozások esetében csak 2 százalékuknak. A veseműtétek esetében hasonló eredményt mutatott az elemzés.

A költségeket tekintve a robotműtétek voltak a legdrágábbak: átlagosan 10 ezer dollárba, vagyis átszámítva körülbelül 2,2 millió forintba kerültek. Ennél 700 dollárral kevesebbet számláztak egy laparoszkópos és 1100 dollárral egy nyitott műtétes prosztataeltávolításért. A robotműtéttel végrehajtott veseeltávolításért 13 900 dollárt kértek, ami 2700 dollárral haladta meg a laparoszkópos és 1300 dollárral a nyitott műtét költségét.

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.