2012. március. 01. 09:37 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 01. 09:40 Plázs

Az ebola rákgyógyszerekkel fékezhető meg

A leukémiás betegek kezelésében alkalmazott egyes szerek megállítják az ebola vírus szaporodását is, ezzel időt adnak a szervezetnek, hogy átvegye az ellenőrzést a fertőzés felett, még mielőtt az visszafordíthatatlanná, így akár halálossá válna - közölték amerikai kutatók.

A félelmet keltő ebola vírus Afrikában az 1970-es években kezdett terjedni, a kórokozó vérzéses lázat vált ki, amely akár az esetek 90 százalékában halálhoz vezet. Ragályossága, halálos következményei és az ellene alkalmazható megfelelő terápia hiánya miatt sokan a bioterrorizmus potenciális eszközét is látják a vírusban. 

Most azonban amerikai kutatók rábukkantak két rákgyógyszerként már jól ismert hatóanyagra - az egyik a nilotinib, a másik pedig az imatinib elnevezésű, leukémia elleni szer -, amely megakadályozza a vírus sokszorozódását a sejtekben. Mayra Garcia kutatásvezető, az Egyesült Államok fertőző betegségekkel foglalkozó intézete, a NIAID munkatársa csoportjával a Science Translational Medicine című szakfolyóirat legfrissebb számában tette közzé megállapításaikat. 

Garcia és kutatótársai humán embrionális vesesejtekkel végzett laboratóriumi kísérleteikben megmutatták, hogy az ebola vírus sejtekben való sokszorozódásának kulcsa egy bizonyos fehérje, a c-Abl1 tirozinkináz. A leukémia elleni szerek e fehérje tevékenységét állítják le, így a megfertőzött sejtből nem jutnak ki vírusrészecskék. "Eredményeink arra utalnak, hogy a nilotinib vagy az imatinib rövid távú adagolása hasznos lehet az Ebola vírusfertőzések kezelésében" - összegezték a tanulmány szerzői. 

Jelenleg mindkét szert a krónikus mieloid leukémia kezelésére használják, az imatinib Glivec (Gleevec), a nilotinib pedig Tasigna márkanéven van forgalomban. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint 1976 óta körülbelül 1850 Ebola-fertőzéses esetet regisztráltak, ezek közül mintegy 1200 végződött halállal.