2012. február. 22. 10:55 Medipress Utolsó frissítés: 2012. február. 22. 10:53 Plázs

Jeges fürdővel csökkenthető az izomláz

A legfrissebb tudományos vizsgálatok szerint a hideg vizes vagy jeges fürdő csökkentheti az edzés utáni izommerevséget és izomlázat, de az esetleges káros mellékhatások miatt még további kutatásokra van szükség.

A hideg vizes és jeges fürdők használata egyre népszerűbb módszer a profi és amatőr sportolók körében az izomláz és az amiatt később kialakuló izommerevség, duzzanat és fájdalom csökkentésére.

A mostani kutatás során a tudósok 17, összesen 366 önkéntes részvételével készült kisebb felmérés adatait vették alapul. Az adatok alapján tisztán látszik, hogy a hideg vizes fürdő jelentősen csökkentheti az izomfájdalmakat 1-4 nappal az edzést követően. Az önkéntesek egyenként 5-24 percet töltöttek el a tíz-tizenöt fokos hideg vízben. Bizonyos esetekben a résztvevőket arra kérték, hogy időnként tartsanak szünetet és szálljanak ki a vízből.

"Úgy tűnik a jeges fürdő az edzések után segíthet csökkenteni az izomfájdalmakat, ezt azonban érdemes fenntartásokkal kezelni. Mivel a kutatásban részt vevők többsége tisztában volt az elérni kívánt eredménnyel, sok esetben a placebo-hatás is működhetett" – nyilatkozta Chris Bleakley, a északír Ulster Egyetem munkatársa. Lehetséges, hogy a meleg vizes fürdő, a kocogás vagy a speciális kompressziós zoknik és harisnyanadrágok is csökkenthetik az izomlázat.

A szakértők szerint a hideg vizes fürdőnek káros mellékhatásai is lehetnek, ezért további kutatások szükségesek a témában. A jeges fürdő sokkolhatja a szervezetet, ezért bizonyos esetekben nem várt mellékhatások léphetnek fel, ezeket pedig mindenképpen el kell kerülni – tette hozzá Bleakley.

A kutatás részletes leírása a Cochrane Library hasábjain olvasható.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?