2012. február. 21. 09:39 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 21. 09:37 Plázs

Több amerikaival végez a hepatitisz C, mint a HIV

Folyamatosan növekedett a hepatitisz C vírussal fertőzöttek száma az elmúlt években az Egyesült Államokban, részben azért, mert sokan nem tudnak fertőzöttségükről - állapította meg egy hétfőn közzétett amerikai kormányzati jelentés.

Az 1999-2007-ig tartó időszakra vonatkozó összesítés szerint több amerikai hal meg a hepatitisz C vírussal való fertőződés következtében, mint HIV-fertőzés miatt. Az Egyesült Államok járványügyi hatósága, a CDC elemzése kiemeli, hogy a legtöbb áldozat középkorú, a fertőzöttek kétharmada 1945 és 1965 között született, míg a halálesetek háromnegyede érinti ezt a korosztályt. A kutatók a szűrések megkezdését sürgetik, mert a vírust évtizedekig hordozhatja valaki úgy, hogy nem jut tudomására fertőzöttsége. Becsléseik szerint mintegy 3,2 millió amerikai szenved krónikus hepatitisz C fertőzésben, ám az érintettek legalább fele nem tud róla.

Világszerte 170 millió vírusfertőzött van, akiknek azzal kell szembenézniük, hogy egyre rosszabbodó májgyulladás vagy akár májrák alakulhat ki náluk. A hepatitisz C vírusfertőzés a májátültetések vezető oka.

A CDC kutatóinak tanulmánya szerint 2007-ben 15 ezer amerikai halt meg hepatitisz C vírussal való fertőzöttség miatt, ami minden korábbi évnél több áldozatot jelent. Ugyanebben az évben AIDS-ben például ennél jóval kevesebben, 13 ezren haltak meg.

Az elemzést az Annals of Internal Medicine című orvosi folyóiratban ismertetik részletesen a szerzők.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.