Plázs Medipress 2012. február. 03. 13:22

A koffein újabb hosszú távú hatása derült ki

Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet vizsgálata szerint azok az ázsiai nők, akik napi 200 milligrammnál több koffeint fogyasztanak naponta – ez nagyjából két csésze presszókávénak felel meg – számíthatnak arra, hogy megemelkedik szervezetük ösztrogénszintje.

A fehér bőrű nők hormonszintje ugyanennyi kávéfogyasztás mellett egy kicsit csökken, a fekete bőrűeké pedig valamelyest szintén növekszik, ám közel sem olyan mértékben, mint az ázsiaiaké. A vizsgálatba a kávé mellett a fekete és zöld tea, valamint a koffeines üdítőitalok fogyasztását is beleszámították. Noha korábbi állatkísérletek azt mutatták, hogy a koffeinfogyasztás okozta ösztrogénszint-változás összefüggésben áll a peteéréssel, az emberek esetében ilyen kapcsolat nem figyelhető meg. A tanulmány az American Journal of Clinical Nutrition című lapban olvasható.

Stiller Ákos

Az adatok azt mutatják, hogy a koffein befolyásolja a szülőképes korban lévő nők ösztrogénszintjét. Tudjuk, hogy a megváltozott hormonszint olyan betegségekkel állhat összefüggésben, mint a méhnyálkahártya-gyulladás, a méh- az emlő- vagy a petefészek-daganat. Ezért ezen betegségek kutatásakor érdemes a koffeinbevitel hosszú távú hatásait is vizsgálni – mondta el Enrique Schisterman kutató. A statisztikák szerint az Egyesült Államokban a 18-34 éves nők 84 százaléka másfél-két csésze kávét iszik naponta.

A kutatók a Utahi Egyetem tanára, Karen C. Schliep vezetésével több mint 250, 18-44 év közötti nőt figyeltek meg 2005 és 2007 között. A résztvevők naponta átlagosan 90 gramm koffeint – körülbelül egy csésze kávét – fogyasztottak.

Az alanyok többsége heti egy-három alkalommal klinikai vizsgálaton is átesett két menstruációs cikluson keresztül. Látogatásaikat úgy időzítették, hogy a ciklus bizonyos napjaira essenek. A vizsgálat során kikérdezték őket arról, hogy az elmúlt 24 órában mit ettek, és feltettek nekik néhány sportolással, dohányzással, alvással és egyéb, az életmóddal kapcsolatos kérdést. Ezután megmérték vérükben a hormonszintet. A menstruációs ciklus különböző időszakaiban végzett vizsgálatok – amelyekbe minél több etnikumhoz tartozó nőt vontak be – minden eddiginél pontosabb képet adhattak a hormonszint változásairól.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?