Plázs hvg.hu 2012. január. 23. 17:35

Kicseréltessük-e régi fogtömésünket?

Sokan cseréltetik ki régi amalgámtöméseiket, sőt állami rendeléseken már nem is találkozhatunk ezzel a tömőanyaggal. Ugyanakkor tény, hogy az amalgám megjelenése óta nem készült hasonlóan tartós anyag.

A fogászati amalgámmal kapcsolatban tapasztalható félelmet a benne lévő higany váltotta ki. Az egyik álláspont szerint a higany folyamatosan oldódik a tömésekből, ezért a mérgezés tünetei akár évekkel később is jelentkezhetnek. Mások azt hangsúlyozzák, hogy a higany csupán a tömés készítését követő percekben oldódik, az amalgám megszilárdulását követően viszont már nem okozhat problémákat. Ez utóbbit erősíti meg az Egészségügyi Világszervezet 1997-ben kiadott állásfoglalása, miszerint egyetlen vizsgálat sem bizonyította egyértelműen az amalgám káros voltát, eltekintve a ritka esetektől és a helyi allergiás reakcióktól.

Allergológusok szerint valóban felszabadulhat higany az amalgámtömés beillesztésekor, de csak a tömést követően, illetve annak cseréjekor fordulhat elő. Ugyanakkor egyetlen tömés nem tartalmaz olyan mennyiségű higanyt, amely mérgezést okozhatna, viszont allergizálhat. Ennek jellegzetes tünete a fehér színű nyálkahártya a szájüregben – úgynevezett lichenoid reakció –, amely közvetlenül a tömés közelében jelenhet meg, és annak eltávolítása után megszűnik.

MTI / Filep István

"A csere természetesen abban az esetben lehet indokolt, ha panaszokat észlelünk, ha a szájüregben más allergiás tünetek jelentkeznek: égő érzés vagy fekélyek a szájban, fémes íz érzés, gyulladás vagy fogínyvérzés. Ritkábban, de előfordulhat, hogy az arcon, fejen lévő bőrkiütések hátterében is allergiát mutatunk ki" – magyarázta Strémen Zsófia fogorvos, esztétikai fogászati specialista.

A kellemetlen szájüregi tünetek okozója tehát nem csak az amalgám lehet, töméseknél gyakori a nikkelszulfát, a kobaltvegyületek, a króm, és a vas okozta túlérzékenységi reakció is. Ugyanakkor a legújabb anyagok és implantátumok kisebb arányban okozhatnak allergiás reakciót.

Nanokristályokból készülhet a fogsor

A Journal of Biomedical Materials Research legutóbbi számában megjelent egyik cikk arról számol be, hogy a német Otto-Schott Üvegkémiai Intézet kutatói egy újfajta üvegkerámiát fejlesztettek ki, amely véleményük szerint alkalmas lehet műfogsorok gyártására és egyéb helyreállító alkalmazásokra.

A jelenlegi anyagok nem igazán alkalmasak hidak készítésére, mivel általában nem elég erősek. „A protéziseknek és hidaknak ugyanazt a terhelést kell elviselniük, mint a természetes fogzománcnak” – számolt be az intézet vezetője, Christian Rüssel. Munkatársaival ezért egy újfajta, nanokristály szerkezetű kerámiát fejlesztett ki, amely nagy ereje és optikai jellemzői miatt alkalmas lehet fogászati alkalmazásokra.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?