Hatékony az agyhártyagyulladás elleni új vakcina
Az egyik leggyakoribb típusú gyermekkori agyhártyagyulladás ellen hatékony az új vakcina, amelynek klinikai próbáiról chilei kutatók a The Lancet orvosi folyóiratban számolnak be.
Mint a BBC hírportálja írta, Nagy-Britanniában évente körülbelül 2 ezer ilyen esetet jelentenek be, főként 5 év alatti gyerekeknél fordul elő a meningitis B típusa.
A meningitis B kórokozója ellen nehéz egyetlen, univerzális vakcinát előállítani, mert több ezer, egymástól csak kissé eltérő baktériumtörzs okozhatja a betegséget. A meglévő oltóanyagok az agyhártyagyulladást kiváltó baktériumtörzsek közül csak négy-öt ellen kínálnak védelmet.
A 4CMenB jelű új vakcinát úgy állították elő, hogy több ezer meningitis B baktériumtörzs genetikai összetételét elemezték azt keresve, hogy milyen közös elemeik vannak, amelyek célpontul szolgálhatnak egy hatékonyabb vakcinának.
Korábbi tanulmányok azt mutatták, hogy kisgyerekeknél hatékony az új vakcina, a Chilei Egyetem kutatói most a 11 és 17 év közötti korosztálynál vizsgálták hatékonyságát. Megállapították, hogy a védőoltás két adagja csaknem teljes, 100 százalékos védettséget nyújtott azoknak, akiknek beadták.
A tanulmány chilei szerzői úgy vélik, hogy a védőoltás a vakcinálási program hatékony eleme lehet azokban az országokban, ahol gyakori a meningitis B-vel való fertőzés, így az Egyesült Államokban és Európában is.