Plázs hvg.hu 2012. január. 13. 14:10

Sokkoló képek: így néz ki a mellimplantátumok cseréje

Az egészségügyért felelős államtitkársága péntek délután közölte, hogy az orvosi indikáció alapján végzett mellimplantátum beültetését és cseréjét az egészségbiztosítási alapból finanszírozzák. Franciaországban már elkezdődtek a műtétetek, amelyek költségét az állam állja.

Magyarországon ültették be a harmadik legtöbb kockázatosnak vélt szilikonbetétet Európában. Összesen 4500-5000 nő lehet érintett, még úgy is, hogy csaknem két éve nem ültetnek be PIP implantátumot itthon. A PIP implantátumokat 2010. március 31-étől  – a francia egészségügyi hatóság (AFSSAPS) jelzéseit követően – az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal felfüggesztette, így itthon azóta nem lehet azokat felhasználni.

A Nemzeti Erőforrás minisztérium egészségügyért felelős államtitkársága péntek délután közleményt adott ki, amelyben leszögezik, hogy az orvosi indikáció alapján végzett mellimplantátum beültetését és cseréjét az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) finanszírozza az egészségbiztosítási alapból. Ám a szépészeti céllal végzett beavatkozások költségeit az OEP nem fedezi. Amennyiben tehát az implantátumot és a műtét elvégzését nem az egészségbiztosító finanszírozta, ott a hibás implantátum beültetésében érintett beteg és orvos a termékfelelősség körében a gyártóhoz fordulhat.

A galériában található fényképek megtekintését csak erős idegzetű olvasóink számára ajánljuk
AP

Akkor is finanszírozzák az implantátum eltávolítsának műtéti költségeit, ha az implantátum életveszélyes helyzetet, betegséget idéz elő, és a beteg az egészségbiztosítóval finanszírozási szerződésben álló egészségügyi intézménybe kerül. Ám az esztétikai célból történő új implantátum beültetését már nem fizetik ki.

Az implantátum minőségi hibáját a beavatkozást végző egészségügyi szolgáltató nem ismerhette, ezért abban az esetben, ha az implantátumot a jogszabályoknak megfelelően használta fel, az orvos szakmai felelőssége nem merül fel. Az implantátumok minőségi hibájáért a felelősség kizárólag a gyártót terheli.

A Szakmai Kollégium érintett tagozatának állásfoglalásával egyetértésben azt javasolják, hogy azok, akik PIP implantátum beültetésen estek át, vagy akik nem biztosak abban, hogy milyen típusú implantátumuk van, keressék fel orvosukat, vagy azt az intézményt, ahol a beültetés történt. De akkor is haladéktalanul forduljanak orvoshoz, ha bármilyen rendellenest tapasztalnak. Tünetmentesség esetén is javasolt félévente elvégezetetni az ellenőrző vizsgálatot.  
 
Ipari szilikon

A hibás mellimplantátumok – mint kiderült, egy részükbe olcsó ipari szilikont töltöttek, s e gyártmánynál a kiszakadás veszélye is jóval nagyobb a szokásosnál – cseréjéről Franciaország döntött elsőként, és ott már el is kezdődöttek a beavatkozások. A PIP-implantátumok cseréjét pedig az állam állja – mintegy harmincezer érintettnél –, hiszen ezen páciensek nem tudtak arról, hogy kiszakadásra hajlamos implantátumot kapnak. De ugyanígy döntött Kolumbia és Venezuela, ugyanis Dél-Amerikában is rendkívül elerjedt volt a többinél olcsóbb PIP-implantátumok alkalmazása.

De Németországban, Svédországban, illetve Csehországban is az implantátumok eltávolítását javasolják, de egyelőre nem tudják ezt megoldani állami támogatásból. A britek is bejelentették, akik állami egészségügyi intézetben kaptak PIP-implantátumot, és a szilikon eltávolítása mellett döntenek, azok térítésmentesen kérhetik a beavatkozást. Sőt, a magánklinikákat is felszólították, hogy járjanak el ugyanígy, erre azonban nincs sok esély.

A PIP által gyártott implantátumokból világszerte 300 ezer nő kaphatott. Kapcsolódó cikkeinkből tovább tájékozódhat a témáról.