2011. december. 30. 19:55 MTI Utolsó frissítés: 2011. december. 30. 19:54 Plázs

Hibás mellimplantátumok: 20 rákos beteg, 495 gyulladásos reakció

Húsz rákos megbetegedést jelentettek Franciaországban a PIP mellimplantátumot viselő nőknél – vált ismertté pénteken. Olaszországban pedig eljárást indítottak a mellbetétet gyártó cég alapítója ellen.

Semmilyen összefüggést nem állapítottak meg a daganatos megbetegedések és a mellbetét viselése között - közölte az új adatokat ismertető Egészségügyi Termékekkel foglalkozó Hivatal (AFSSAPS). A hivatal összesen 16 olyan esetet talált, ahol rosszindulatú emlődaganat alakult ki, négy esetben pedig a rák nem az emlőben alakult ki, továbbá 1143 szakadást és 495 gyulladásos reakciót tapasztaltak. 

Miközben egyre nő a rossz minőségű szilikonbetétek okozta feltételezett veszély miatti pánik, az olasz igazságszolgáltatás eljárást indított a Poly Implant Prothese (PIP) francia cég alapítója, a 72 éves Jean-Claude Mas ellen "kereskedelmi csalás" és "egészségre veszélyes termékek forgalmazása" címén. Jean-Claude Mas ellen Franciaországban már két eljárás folyik "csalás minősített esete" és "nem szándékos emberölés" vádjával. Több mint 2500 feljelentés érkezett ellene.

A nemzeti betegbiztosítási pénztár (CNAM) is feljelentést nyújtott be csalás minősített esete címén, a kért kártérítéssel kívánva fedezni a mintegy 30 ezer PIP implantátumot viselő nő esetében a kormány által javasolt és a társadalombiztosítás által megtérítendő eltávolítás 60 milliárd euróra (18 667,8 milliárd forintos) becsült költségét.

Az 1991-ben alapított és mára megszűnt PIP egy időben az ágazat harmadik legnagyobb cége volt, mellimplantátumainak 80 százalékát Spanyolországba, illetve Nagy-Britanniába exportálta. A problémát az okozza, hogy a PIP a gyanú szerint rossz minőségű szilikongélt használt a mellbetétekhez.

A gél, amely tízszer olcsóbb, mint az egészségügyi előírásoknak megfelelő anyag, megnöveli az implantátum borításában a szakadás kockázatát, ennek következtében a környező szövetek gyulladását és a szilikon szivárgását. A betéteket 2010 elején visszahívták a piacról.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.