Origo: mellimplantátumokról tárgyal a kormány
Szorul a hurok egy sérülékeny mellimplantátumokat gyártó francia cég vezetői körül, akiket felelősségre vonnának, amiért nem szokványos megoldással gyártottak szilikonbetéteket. A francia kormány egy karácsony előtti döntés szerint kifizeti a veszélyes betétek cseréjét, a magyar most készül tárgyalni az problémáról - írja az Origo.
Németországtól Ausztráliáig, Franciaországtól Venezueláig nők tízezrei aggódhatnak hibás mellimplantátumok miatt, amelyeket egy francia cég gyártott százezer számra éveken át - írja az Origo. A kockázatosnak vélt implantátumok előfordulásának gyakoriságát tekintve Magyarország a harmadik helyen áll Európában - mondta a portálnak Molnár Csaba, a plasztikai és égéssebészet országos szakfelügyelő főorvosa.
A kérdéses terméket 2001 óta forgalmazták hivatalosan Magyarországon, összesen több mint 9700 darab került az országba, ami azt jelenti, hogy a probléma 4500-5000 hazai nőt érinthet. A szakfelügyelő főorvos szerint 2010. március 30-a után - amikor Franciaországban felfüggesztették a termék forgalmazását -, itthon sem adott el többet a forgalmazó, és azonnal visszahívták a be nem ültetett implantátumokat is.
A PIP-implantátumok valódi kockázatát inkább az jelenti, hogy nem orvosi tisztaságú töltetük miatt kiszakadásuk esetén nagyobb valószínűséggel okozhatnak gyulladást, és ha ilyenkor távolítják el, akkor meg kell várni, amíg a szövetek regenerálódnak, ami miatt két műtétre is szükség lehet cseréjükhöz. Molnár szerint ezt megelőzendő lehet célszerű az eszközök eltávolítása amíg még épek.
Az eltávolítás és az ehhez kapcsolódó vizsgálatok költségeit Franciaországon és Venezuelán kívül Németországban is finanszírozza az állami egészségbiztosító, Magyarországon egyelőre nem tisztázott ez a kérdés. Molnár szerint ők már tavaly kezdeményezték, hogy itthon is államilag finanszírozzák ezeket a költségeket - mivel az érintettek nem tehetnek arról, hogy rossz minőségű terméket ültettek be szervezetükbe -, de egyelőre nem kaptak pozitív visszajelzést.
A szakfelügyelő főorvos szerint szóba kerülhet a francia hatóságok felelőssége, és a kormány akár a francia állammal is egyezkedhetne. Egyelőre azonban az a biztos, hogy január harmadikára tárgyalásra hívták az egészségügyi minisztériumba az implantátumok ügyéről.