Zöld utat kaphat a Richter méhmióma elleni gyógyszere
Pozitív európai hatósági véleményt kapott a Richter Gedeon Nyrt. méhmióma elleni készítménye, az Esmya nevű tabletta várhatóan 2012 elején megkaphatja az európai uniós forgalomba hozatali engedélyt.
A Richter pénteken a Budapesti Értéktőzsde honlapján tette közzé, hogy a kizárólagos tulajdonában álló leányvállalata, a PregLem által kifejlesztett készítményre az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) Emberi felhasználásra szánt gyógyszerkészítmények Bizottsága (CHMP) pozitív véleményt adott ki, és elfogadását ajánlotta a méhmióma enyhébb és súlyosabb tüneteinek műtét előtti kezelésére. Ha az Európai Bizottság elfogadja a javaslatot, a PregLem várhatóan 2012 elején kapja meg az Esmya összes európai uniós tagállamra érvényes forgalomba hozatali engedélyét.
A készítményre vonatkozó európai forgalomba hozatali engedély iránti kérelmet tavaly év végén nyújtották be azt követően, hogy 2010 júniusában sikerrel zárult két fázis III. klinikai vizsgálat Európában a nők millióit érintő jóindulatú daganat, a méhmióma kezelésének indikációjában.
A Richter 2010. október 7-én jelentette be a PregLem, egy magánkézben levő, svájci székhelyű, jóindulatú nőgyógyászati elváltozások kezelésére szakosodott gyógyszeripari vállalat felvásárlását. A megvásárolt termékportfólió vezető terméke, a HRA Pharmától licencbe vett új kémiai vegyület, az ulipristal acetate hatóanyagot tartalmazó, méhmióma kezelésére kifejlesztett Esmya.
Az akvizícióval a Richter megszerezte az Esmya forgalmazási és értékesítési jogait az Európai Unióban, majd az idén december 5-én bejelentette, hogy egyik kulcsfontosságú piacára, a FÁK régióra, valamint a jelentős növekedési potenciállal rendelkező kínai piacra is megkapta a készítmény kizárólagos forgalmazási jogát. A Richter a bevezetést követő harmadik évtől néhány millió dollár árbevételt remél a készítmény forgalmazásából.
A budapesti székhelyű Richter Gedeon gyógyszergyár 2010-ben 275,3 milliárd forint konszolidált árbevételt ért el, exportból származó árbevétele tavaly 875,8 millió euró volt, adózott nyeresége 67,8 milliárd forintot tett ki. Az idén a háromnegyedévi árbevétele 218,3 milliárd forint, adózott nyeresége 40,4 milliárd forint volt.