Romániában is előfordulhat, hogy kórházi osztályok tevékenységét kell felfüggeszteni, ha folytatódik az orvosok elvándorlása – írta a Krónika című napilap.
Az erdélyi újság szerdai tudósítása szerint Eugen Nicolaescu volt román egészségügyi miniszter arra hívta fel a figyelmet, hogy az elmúlt három évben körülbelül tízezer orvos távozott Romániából. A jelenleg ellenzéki parlamenti képviselő szerint egy orvosnak legkevesebb 6000 lejes (körülbelül 425 ezer forint)bért kellene biztosítani a mostani 1500–1800 lej (107-128 ezer forint) helyett.
Idén számos orvos igényelte a megyei egészségügyi hatóságoknál a külföldi munkavégzéshez szükséges bizonylatot. Arad megyében például több mint 170 orvos és egészségügyi asszisztens kérvényezte a dokumentumokat. A külföldre távozók többsége Németországban, Olaszországban és Angliában gyakorolja a szakmát.
A partiumi megyében nagy a szakemberhiány, csupán az állások 60 százaléka van betöltve. Az üres helyeket most nem lehet betölteni, mert a kormány már tavaly óta létszámstopot rendelt el a közszférában, így egy intézményben csak minden hetedik megüresedett hely után lehet alkalmazni egy embert.
Vasile Neagovici, a Sanitas egészségügyi szakszervezet Kovászna megyei elnöke szerint az egészségügyi ellátás minőségének rovására megy, hogy a rendszerből kilépett alkalmazottak helyére nem lehet másokat alkalmazni. A szakszervezeti vezető szerint a térségből nem vándorolnak el tömegesen az orvosok, mégis szinte naponta csökken a számuk, sokan kérték ugyanis előrehozott nyugdíjazásukat. A Kovászna megyei egészségügyben 2400-an dolgoznak, de még legalább 600 szakemberre lenne szükség.
Romániában elsősorban a kisebb kórházakban áll fenn annak a veszélye, hogy ha nem is a teljes intézmény, de osztályok tevékenységét fel kell függeszteni, ha az ott dolgozó egyetlen orvos kilép a rendszerből vagy megbetegszik.