2011. november. 08. 11:45 Medipress Utolsó frissítés: 2011. november. 08. 11:45 Plázs

Különleges csontgyógyító anyagok

A csontszövet hatékonyan regenerálódik, de a természetes gyógyulási folyamat sok esetben nem elégséges. Sonya Piskounova, az Uppsalai Egyetem kutatója tanulmányában arról számol be, hogyan hoznak létre az általa kifejlesztett funkcionális anyagok csontszövetet a test olyan részein is, ahol eredetileg nem volt csont.

A komplikált csonttörések esetében nagyon nehéz elérni, hogy az apró csontszilánkok megfelelően gyógyuljanak, ezért nyílt műtétre van szükség, ami önmagában is szövődmények, például hegesedés és fertőzés kialakulásához vezethet. Más esetekben olyan helyeken lehet szükség a csont kialakulására, ahol nincs vagy csak kevés csont van: ilyen például a fogpótlások beültetése, vagy súlyos traumán vagy csontbetegségen átesett betegek kezelése.

Sonya Piskounova munkatársaival éppen ezért fejlesztette ki azokat a különleges anyagokat, amelyek bárhol megindítják a csont keletkezését, ahová csak helyezik a testben. „Olyan multifunkcionális felületi borításokat fejlesztettünk ki, amelyek lehetővé teszik, hogy a csontszövet jobban rögzüljön a titán csavarokhoz, amelyeket például a fogprotézisek esetében használnak” – nyilatkozta Piskounova.

A felületek többek között egy hidroxiapatit réteget tartalmaznak, egy olyan anyagot, amely hasonlít a csontszövethez, így a csont könnyebben kötődik a felülethez, mint egy borítás nélküli csavar esetében. A tanulmányban egy egyszerű módszert is bemutatnak, mely során a csavarokat egy BMP-2 nevű biomolekulával töltik meg, amely utasításokat ad a szervezet őssejtjeinek arra, hogy az adott helyen új csontot hozzanak létre. A BMP-2-t közvetlenül a műtőben lehet a csavarba tölteni, ami lehetővé teszi a sebésznek, hogy a kezelést személyre szabottan a beteghez igazítsa.

A BMP-2-t használják egy másik speciális anyagban is, amelyet arra fejlesztettek ki, hogy olyan helyeken hozzon létre csontszövetet a testben, ahol nincs, vagy csak kevés csont található. Mivel a BMP-2 rendkívül érzékeny molekula, amely néhány perc alatt lebomlik a szervezetben, a kutatók egy olyan hordozót próbáltak találni, amely elég stabil ahhoz, hogy néhány hétig megmaradjon a szervezetben, amíg a BMP-2 elvégzi a feladatát. A megoldás egy hialuronsav alapú gél lett. Az emberekben és állatokban természetesen jelenlévő hialuronsav óriási előnye az, hogy nincs szükség nyílt műtétre, és mivel az anyag endogénnek minősül, nem áll fenn az immunológiai reakció kockázata.