Plázs hvg.hu 2011. október. 27. 20:10

Több mint kétszáz vírus fertőz: kik vannak veszélyben?

Több mint kétszázféle vírus okozhat megfázásszerű tüneteket, és a náthák leggyakoribb fajtáit okozó rhinovírusokból is több mint százféle van. Az influenza elleni védőoltás jövő héttől már kérhető a háziorvosoktól. Idén ismét az idősebbek lehetnek veszélyben, ám felkészülni másnak sem árt.

Hamarosan startol az influenzaszezon, ám egyelőre megjósolhatatlan, hogy ezúttal melyik vírus lesz a domináns. A tendenciákat a déli féltekén tapasztaltak alapján vonják le a szakemberek, ott viszont az előző félévben vegyes volt a kép: volt, ahol a két évvel ezelőtti A/H1N1, volt, ahol az A/H3N2, megint máshol az influenza B típusa fertőzte meg a legtöbb embert.

Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal szerint a korábbi két évvel ellentétben most valószínűleg nem a fiatal felnőttek, hanem ismét az idősebbek, a 65 év felettiek lesznek kitéve leginkább a fertőzésnek.

Október eleje óta az influenzafigyelő szolgálat is működik. A 40. héten 4 ezer, a 41. héten pedig 5 600 beteg fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel. Ám az elmúlt két hétben elküldött minták egyikéből sem mutattak ki influenzavírust az Országos Epidemiológiai Központ szakemberei.

Túry Gergely

Az ingyenes, H1N1, H3N2 és a B vírus ellen is védelmet nyújtó 1,3 millió adag szezonális oltást novembertől, jövő hét szerdától kérhetik az orvosoktól azok, akik a kockázati csoportokba tartoznak. Tehát a krónikus betegek, a 65 év felettiek és az egészségügyi dolgozók. Az influenza ellen ugyanis az a legjobb gyógymód, ha beoltatjuk magunkat.

A tünetei is súlyosabbak lehetnek, mint egy egyszerű nátháé. Magas lázzal jár, és a szövődmények kialakulása is sokkal gyakoribb, ráadásul súlyosabbak is, mint megfázás esetén. Az influenzás fertőzés heveny felső légúti megbetegedés formájában zajlik le, amit rendszerint láz és izomfájdalom kísér.

Száznál is több más vírus

Ám nem csak az influenza tud ágynak dönteni. Több mint 200 féle vírus okozhat megfázásszerű tüneteket, és a náthák leggyakoribb fajtáit okozó rhinovírusokból is több mint százfajta van. A nátha ellen viszont nincs vakcina, bár keresik a kutatók, csak egyelőre nem sok eséllyel. Az influenzához igen hasonló panaszok hátterében tehát sokfajta kórokozó állhat.

Nem áll szándékunkban felsorolni mindegyiket, ám a leginkább késő őszi-téli időszakban fertőző vírusokkal nem árt tisztában lenni. Ilyenek az enterovírusok, amelyek szájon át kerülnek a szervezetbe, elsődleges szaporodási helyük a torok és a vékonybél nyálkahártyája, és légúti betegséget idéznek elő. Az a jó, hogy e vírusokkal való találkozás akár életre szóló védettséget jelenthet.

Nincs így ez a rhinovírusokkal, a védettség csak a fertőzést okozó típus ellen – és jó sok van belőlük – alakul ki, és csak néhány évig tart. Így könnyen előfordulhat, hogy az őszi időszakban akár többször is megbetegedhetünk. Leginkább úgy kerülhetjük el, hogy nem tartózkodunk a náthás betegek közelében, ugyanis a beteg által használt tárgyak – a vírusok 90 százalékban megtalálhatók a kezén – közvetítik a vírust. Mossunk gyakran kezet, ne érjünk az arcunkhoz.

Szintén aktívak ebben az időszakban a parainflunzavírusok, amelyek az év bármely szakában megbetegíthetnek, a légúti panaszok nagy hányadáért tehetők felelőssé. A legsúlyosabb tünetegyüttes, amit okozhatnak, a gyermekeknél hirtelen kialakuló, erős fulladással járó Krupp, amely nem más, mint a gégefedőt borító nyálkahártya duzzanata.

A légúti óriássejtes vírus, azaz az RS-vírus is jellemzően ilyenkor okoz járványt, tüdő- és hörgőgyulladást okozva a csecsemőknél. A babák fele már egyéves, de kétéves korukig valamennyien átesnek a fertőzésen, amely nem mindig jár tünetekkel, ha igen, akkor is enyhe hurutos, náthás panaszokat okoz. Persze itt is lehet rosszabb forgatókönyv: olyan súlyos állapotot idézhet elő – leginkább kis súllyal született csecsemőknél –, hogy lélegeztetésre lehet szükség. Így is 1-2 százalékos az évenkénti halálozás.

Házi gyógymódok

Akár nátháról, akár influenzáról legyen szó, a leghatékonyabb gyógymód, ha a beteg otthon marad és pihen. Mivel vírus okozta bajokkal van dolgunk, nem segítenek az antibiotikumok. Ezekre csak akkor lehet szükség, ha néhány nap elteltével sem múlnak a panaszok, vagy ismét felszökik a láz, ami már bakteriális fertőzésre utalhat. Nem lehet elégszer ismételni, hogy a lázcsillapítást csak 38 fok felett kell elkezdeni, mert addig a megemelkedett testhőmérsékletnek védő szerepe van. Persze a krónikus betegek és 2 éven aluli gyermekek esetében más a helyzet.

Mivel tudjuk, hogy a náthagyógyszerek nem gyógyítják a náthát, ahogy az a HVG egyik korábbi tesztjéből is kiderült, a kezelés csak a tünetek enyhítését célozza. E logikát követhetik a gyógyszergyártók is, amikor többféle összetevőt tartalmazó szereket ajánlanak a náthára. Ez azonban növelheti a negatív mellékhatások esélyét, illetve a túladagolás veszélyét.

A kombinált készítmények – láz- és fájdalomcsillapításra, gyulladáscsökkentésre, C-vitamin pótlásra szolgáló – hatóanyagait külön-külön szedve olcsóbban jutunk ugyanarra az eredményre. Másfelől azonban a szakértők szerint a fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, köhögéscsillapító hatóanyagot tartalmazó pirulák, orrcseppek, cukorkák közül elegendő lenne csak azt használni, amelyikre épp szükség van. A gyógymódok közül pedig kedvünkre válogathatunk, a legkülönfélébb praktikákat már a Felicitász blog is csokorba gyűjtötte.

A torokfájás ellen hatékony növényi fájdalomcsillapító például az édesgyökér, leginkább teaként. Hasonló, ismert fájdalomcsillapító módszer egy tojássárgáját belefőzni egy pohár tejbe és lassan meginni. Valójában az a lényeg, hogy tartsuk nedvesen a torkunkat. Bedugult, csöpögő orr ellen a legjobb, ha langyos sós vízzel vagy fiziológiás sóoldat alapú orrsprayvel átmossuk annyiszor, ahányszor módunkban áll. A gyógyszeres orrcseppek is nagyon jók, ám hozzá lehet szokni, úgyhogy a tünetek enyhülésével érdemes mielőbb félretenni. Hasonlóan jó lehet az inhalálás is. Keményebb dió lehet a száraz köhögés kezelése. Gyors segítség lehet valami szintetikus, recept nélküli köhögéscsillapító. Ám a száraz köhögést produktívvá változtató teát készíthetünk bodzavirág, menta, kakukkfű és cickafark keverékéből is. A nátha után kialakuló száraz köhögéssel, ha nem múlik el, forduljunk orvoshoz.

Az általános állapotunkon is sokat javíthatunk, például immunerősítéssel. A gyógynövények közül az echinacea a legismertebb, amellyel lerövidíthetjük a nátha kezdeti, legkínzóbb szakaszát. Noha szeretünk csodaszerként tekinteni a C-vitaminra, eddig még nem sikerült róla bebizonyítani, hogy valóban segítene megelőzni, illetve orvosolni a náthát.

A náthával járó lázra és torok-, valamint fejfájásra két nagy ismert gyógyszercsoportot is bevethetünk. Az egyik a paracetamol tartalmú gyógyszerek, illetve ezek C-vitaminnal, koffeinnel és egyéb hatóanyagokkal kiegészített változatai. A másik csoportban pedig az ibuprofen alapú, úgynevezett nem-szteroid gyulladáscsökkentők találhatók, sokszor szintén egyéb hatóanyagokkal kiegészítve. De az acetil-szalicilsav hatóanyagú szer is igen népszerű.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?