Eltűnhet Indiából, a Föld egyik legnépesebb országából a gyermekbénulás - jelentette be az ottani egészségügyi minisztérium hétfőn. Idén mindössze egyetlen paralízises esetet jegyeztek fel Indiában.
A szubkontinensen 2010-ben még 39 gyermekparalízises megbetegedésről tettek bejelentést. Az idén jelzett egy eset fél éve Nyugat-Bengálban volt - derült ki a tárca közleményéből. Azóta egyszer sem ütötte fel a fejét a kór, beleértve Uttar Prades és Bihár államokat, ahol a leggyakoribb volt korábban.
"Majdnem elértük célunkat" - jelentette ki Gulam Nabi Azad egészségügyi miniszter utalva a gyermekparalízis felszámolására irányuló kormányzati programra. A betegség egy életre megbéníthat egy gyermeket, és nehezebb kezelni, mint megelőzni. Indiában 2009-ben még 750 esetet jelentettek.
A miniszter azt is mondta: az előrelépések ellenére mindent meg kell tenni, hogy a kór ne térjen vissza. Hozzátette, hogy a kormány minden egyes új esetet "a közegészségre veszélyes" ügyként kezel majd.
A gyermekbénulásról mindeddig úgy tartották: négy országban van még jelen a világon, Afganisztánban, Pakisztánban, Nigériában és Indiában.
A betegséget az idegrendszert megtámadó vírus okozza, oltással azonban megelőzhető.
Kínából ezzel ellentétes hírek érkeztek múlt héten a gyermekbénulással kapcsolatban: ott több mint 9 millió embert oltottak be az ország nyugati részén a kór ellen, miután tizenhét ember megbénult, egy pedig meghalt a betegségtől.