2011. október. 10. 13:12 Medipress Utolsó frissítés: 2011. október. 10. 13:07 Plázs

Ki lehet mutatni a pedofíliát?

Az Archives of General Psychiatry című folyóiratban publikált új tanulmány szerint az agyi funkcionális MRI vizsgálat segítségével a jelenlegi módszerekhez képest sokkal megbízhatóbban pontosabban lehet diagnosztizálni a pedofíliát.

A német Christian Albrechts Egyetem Orvosi Iskolájának kutatói a kísérlet során a résztvevők agyi reakcióit figyelték, miközben meztelen gyerekekről és felnőttekről készült fotókat mutattak nekik. A résztvevők között 32 önkéntes egészséges és 24 pedofil volt. A pedofil csoport 13 homoszexuális és 11 heteroszexuális férfiből tevődött össze, míg az egészséges férfiak között 18 heteroszexuális és 14 homoszexuális résztvevő volt.

A résztvevőknek véletlenszerű sorrendben összesen 490 fotók mutattak, amelyeken felnőttek és gyerekek, nők és férfiak, közeli arcképek és teljes alakos képek szerepeltek, illetve voltak olyanok is, amelyek csak a nemi szerveket ábrázolták. Eközben a kutatók végig a résztvevők agyi aktivitását figyelték a funkcionális MRI segítségével, és megállapították, hogy a szexuális impulzusért és izgalomért felelős agyi területek reakciói meglehetősen eltérők voltak a négy csoport tekintetében.

Az egyetlen csoport, amelynél csak a lánygyerekeket ábrázoló képeknél lehetett jelentős eltérést kimutatni a szexuális izgalomért felelős agyi területen, az a heteroszexuális pedofilok csoportja volt. Az eredmények kiértékelése során komoly eltérést lehetett mérni a pedofilok és kontrollcsoport adatai között.

Mivel ez volt az első próbálkozás arra, hogy az agyi aktivitás alapján próbálják meg kiszűrni a pedofilokat, ezért a kutatók még nem biztosak benne, hogy milyen értékeket is mértek pontosan az MRI segítségével. A pedofilok csoportja ugyanúgy reagált az gyerekek képeire, de nem egyértelmű, hogy az agyi aktivitás a szexuális vonzalom, vagy a múltban elkövetett dolgok miatt érzett bűntudat jele. 

hvg360 Köves Gábor 2024. december. 04. 19:30

Jean Reno a HVG-nek: Visszavonulni? Magát a szót sem értem

Már magyarul is olvasható a világhírű francia színész első regénye, az Emma. Jean Renóval a Luc Bessonnal közös múltról, Natalie Portman ellenérzéseiről, egy tehetséges pingvinről, egy vaginába rejtett memóriakártyáról és Robert De Niróról is beszélgettünk.