Plázs Medipress 2011. szeptember. 02. 11:07

Rájöttek, hogyan terjed a rák

Angliai tudósok rájöttek, mi módon képesek kitörni a rákos sejtek a tumorokból, ami lehetőséget adhat akár egy olyan gyógyszer kifejlesztésére is, amely képes megakadályozni a rák szervezeten belüli terjedését.

A kutatók egy JAK nevű proteint azonosítottak be, amely a rákos sejteket segíti a mozgáshoz szükséges erő előállításában. A Cancer Cell című lapban megjelent tanulmány arról is beszámolt, hogy ezek a sejtek olyan összehúzódásra képesek, mint az izmok, ezáltal képesek a testen belül terjedni.

A rák terjedése, az úgynevezett metasztázis, nagyon megnehezíti a betegség kezelését, mivel a másodlagos tumorok általában jóval agresszívabbak, mint az először jelentkezők. A rákkal kapcsolatos elhalálozások 90 százaléka pontosan az ilyen áttétek miatt következik be.

wellcome.ac.uk

Az angliai Rákkutató Intézet munkatársai elmondták, hogy a rákos sejtek kétféle módon tudnak mozogni. Vagy saját maguk törnek utat a tumorból, vagy a tumor maga hoz létre olyan folyosókat, amelyeken keresztül a sejtek kiszökhetnek. Chris Marshall professzor hozzátette, hogy mindkét folyamat során ugyanaz a kémiai anyag – az úgynevezett JAK – játszik főszerepet.

A JAK nem egy új keletű dolog a rákos betegségek terén, korábban már összefüggésbe hozták a leukémiával is, így már folyamatban van néhány gyógyszer kifejlesztése, amellyel ezt a proteint céloznák meg. A mostani tanulmányból azonban az is kiderült, hogy ezekkel a gyógyszerekkel akár a rák terjedése is meggátolhatóvá válhat. A klinikai kísérletekre várhatóan az elkövetkező néhány évben kerül majd sor.

Lesley Walker, az Intézet igazgatója így nyilatkozott. „Ha rájövünk, hogyan jutnak át a sejtek a szöveteken, és hogyan préselik át magukat az elsődleges tumorból egy újba, akkor arra is rájöhetünk, hogyan akadályozzuk mindezt meg.”

hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.