A trichomonas vaginalis nevű kórokozó által terjesztett nemi betegség gyakoribb, mint a gonorrhea és chlamydia. Ugyanakkor kevésbé ismert, pedig a nők 13 százalékát érinti, akik többnyire 50 év fölöttiek – állítja egy friss tanulmány.
A szexuális úton terjedő trichomonas vaginalis nevű kórokozó által okozott betegség vezeti a szexuális úton terjedő betegségek listáját. Könnyen beszerezhető betegségről van szó, amely nemcsak szexuális együttléttel, de uszodában, nem megfelelően takarított mosdókban is elkaphatjuk. A férfi áldozatok inkább hordozók, míg az olyan tünetek, mint hüvelyfolyás, fájdalmas közösülés, viszketés, a nőknél okoznak tartós kellemetlenségeket.
A Bloomberg által idézett tanulmány szerint ez a betegség kétszer olyan gyakori a 40 év fölötti nőknél, mint a fiatalabbaknál. Ez azért is érdekes eredmény, mert a legtöbb nemi betegség a fiatalabbak körében gyakoribb – hangsúlyozta a tanulmány vezető szerzője, Charlotte Gaydos professzora a Johns Hopkins orvosi egyetemről. A vizsgálatba közel 8 ezer 18-89 éves amerikai nőt vontak be, mintegy 28 államból. A kórokozót azért is nehéz kimutatni, mert nehezen viseli a testen kívüli létet, de most van folyamatban egy teszt, amellyel könnyen kimutatható majd.
A nemi betegség előfordulásáról nincsenek pontos adatok, de becslések szerint ébente 7,4 millió új eset fordulhat elő. A betegségre jellemző, hogy a legtöbb nő hiába fertőződött meg, nem feltétlenül jelentkeznek a kellemetlen tünetek. Önmagában nem veszélyes, de sokkal érzékenyebbé tehet más nemi úton terjedő nyavalyára. Terheseknél növeli a koraszülés és az alacsony születési súly kockázatát. Terheseknél növeli a koraszülés és az alacsony születési súly kockázatát.
Ha kiderül a baj, általában antibiotikummal orvosolják a fertőzést. Fontos, hogy a szexuális partnereket egyszerre kell kezelni, és mindaddig nem ajánlott a szexuálsi együttlét, amíg a partner is teljesen meg nem gyógyul. A betegség elleni egyedüli védelmet az önmegtartóztatás, illetve az óvszerhasználat adhat.