2011. július. 07. 20:36 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 07. 20:26 Plázs

Nem jó a helyzet a dohányzás terén

A világ népességének több mint felét, 3,8 milliárd embert véd valamiféle dohányzásellenes szabályozás, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint ez előrelépés, azonban az országok többet is tehetnének a káros szokás felszámolására.

"A dohányzás elleni intézkedésekkel védett emberek száma figyelemre méltó ütemben növekszik" - fogalmazott Ala Alwan, a WHO helyettes igazgatója a szervezet dohányzásjárványról készített harmadik jelentését ismertetve csütörtökön. Az országok azonban "többet is tehetnének és többet is kell tenniük" - hangsúlyozta. A jelentést Uruguayban, Latin-Amerikai első, és világszerte a negyedik olyan országában tették közzé, amely megtiltotta a dohányzást a nyilvános helyeken. Az uruguayi államot a szigorú dohányzási szabályozások miatt beperelte a Philip Morris dohánygyár. 

A WHO szerint az első helyen áll az elkerülhető halálesetek kiváltó okok között, cigarettázás miatt kialakuló betegségekben évente hatmillióan halnak meg a világon. "Ha a jelenlegi tendencia érvényesül, a dohányzás 2030-ban már nyolcmillió ember halálát okozza, és az idő előtti halálozások 80 százalékáért lesz felelős az alacsony- és a közepes jövedelmű országokban" - mutatott rá Alwan. 

Az Egészségügyi Világszervezet szerint a világ 19 országában több mint egymilliárd embert védenek a dohánytermékek csomagolásán feltüntetett egészségügyi kockázatokról szóló felhívások, ez csaknem kétszerese a két évvel ezelőtti jelentésben szereplő számnak. Kanadában, ahol a világon elsőként 2001-ben bevezették a nagyméretű egészségügyi megjegyzéseket, tíz korábbi dohányosból három mondja azt, hogy ez segítette őket a leszokásban, a megkérdezettek több mint negyede pedig állította, hogy a szabályozás hozzájárult ahhoz, hogy ne essenek vissza. Hasonló vélemény alakult ki Brazíliában, Ausztráliában, Szingapúrban és Thaiföldön is. 

A dohányzással járó egészségügyi veszélyekre figyelmeztető feliratok és ábrák Uruguayban a legnagyobbak, a csomagolás 80 százalékát foglalják el. A dél-amerikai országot Mexikó és Mauritius követi, mindkét országban a dobozok felületének 65 százalékát borítják ilyen matricák. A WHO megállapította, 19 országban 425 millió embert védenek mindenre kiterjedő jogszabályok a dohányhirdetésektől, ez hat százaléka a világ népességének. Ez 80 millióval több mint 2008-ban. A dohányzásjárvány azonban így is tovább terjed a dohányipar marketingfogásai miatt, az erős dohányosnak számító országokban a népesség növekszik, a függőség nő, ez megnehezíti a leszokást - figyelmeztetett Alwan. 

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?