Retinát állítottak elő őssejtekből
Állati őssejtekből sikerült létrehozni a szem a látás szempontjából kulcsfontosságú részét, ami új reményt adhat a vakoknak és a látássérülteknek.
A Nature cikke szerint egy napon lehetővé válik, hogy egy laboratóriumi edényben létrehozzanak egy szemet. A japán kutatók egerek őssejtjeiből a megfelelő tápanyagok keverékének alkalmazásával szintetikus retinát alkottak. A szakértők azt remélik, hogy ezzel a módszerrel kimeríthetetlen retinasejtforrást, sőt akár egész retinakészleteket hozhatnak létre, amelyeket be lehet ültetni a látássérült betegekbe. Végül talán egész szemet is képesek lesznek létrehozni.
A retina a szemfeneket borító sejtek sokrétű csoportja. Amikor a fénysugarak belépnek a szembe, a retinára összpontosulnak, amely létrehozza azt a képet, amely a látóidegen keresztül az agyba továbbítódik feldolgozásra. Az észlelt képet a szem és az agy együttesen hozzák létre. A retina betegségei kezelés hiányában súlyos látássérülést illetve vakságot okozhatnak.
A japán kísérletben a tenyésztett őssejtek spontán módon egy olyan komplex szerkezetté szerveződtek, amely a fejlődő embrionális szemre hasonlít. A kutatók elmondták, hogy meglepődve tapasztalták, milyen jól szerveződtek a sejtek maguktól, a szakemberek elenyésző beavatkozásával.
„Az embrionális őssejtekből előállított retina óriási jelentőségű felfedezés, amely rendkívül sokat segíthet a vakságot okozó szembetegségek kezelésében" - fogalmazott James Bainbridge, a moorfields szemészeti kórház professzora.