Új, tbc-vakcinához használható fehérjét fedeztek fel
Egy olyan fehérjét fedeztek fel az Imperial College London tudósai, amelyet egy új típusú, tuberkulózis elleni vakcina kidolgozásánál használhatnak fel - közölte a BBC hírportálja.
A tbc-t egy baktérium, a Mycobacterium tuberculosis okozza, az egyetlen ellene használatos vakcina, a BCG védőoltás nem elegendően hatékony. "Annak ellenére, hogy a világ lakosságának nagy része kapott BCG oltást, még mindig évente kilenc millió új tbc-s eset van, tehát sürgősen ki kell fejlesztenünk egy hatékonyabb vakcinát a tuberkulózis megelőzésére" - közölte a BBC-vel Ajit Lalvani kutatásvezető, az Imperial College London professzora.
A kutatók olyan új fehérjéket keresnek, amelyeket vakcinában alkalmazhatnak a megfelelő immunválasz kiváltására, és amelyek hosszú távú védelmet nyújtanak a Mycobacterium tuberculosis kórokozóval szemben. A Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) című szakfolyóiratban megjelenő tanulmányban a szerzők egy új fehérjét azonosítanak, amelynek jele EspC.
"Megmutattuk, hogy az EspC, melyet a baktérium választ ki, igen erős immunreakciót vált ki, egyúttal nagyon specifikus a Mycobacterium tuberculosisra. Ez különösen ígéretes jelöltté teszi egy új tbc elleni védőoltásra, amely szélesebb körű és erősebb védettséget nyújthat, mint a BCG" - magyarázta Lalvani. Szakértők ígéretesnek tartják a kutatási eredményeket, ám arra figyelmeztetnek, hogy legalább egy évtized még, mire kiderül, valóban egy hatékonyabb vakcinához jutunk-e.