2011. március. 11. 17:30 Medipress Utolsó frissítés: 2011. március. 11. 17:26 Plázs

Nem a 21. század miatt fáj a hátunk

Őseink már több millió éve ismerhetik a kínzó hátfájás érzését – állítják a Cambridge-i Egyetem kutatói. Ezek szerint nem modernkori jelenségről van, a hátfájást tehát nem feltétlenül a tűsarkú cipők viselése vagy az ülő életmód okozza.

Asier Gomez-Olivencia egy legalább félmillió éves emberi gerincoszlop alapos tanulmányozása során állapította meg, hogy a vizsgált 45 éves férfi számos hátproblémával küszködhetett. A Homo Heidebergensis lelet az észak-spanyolországi Atapuerca környékéről származik, ahol legalább két tucat emberi csontvázat tártak fel az elmúlt évtizedekben.

A férfi gerincének alsó részét gondosan rekonstruálták a tudósok, és megállapították, hogy több hátbetegség is kimutatható, például a Spondylolisthesis, más néven csigolyacsuszamlás és a Baastrup-szindróma, amelynek következtében a gerinc részei összedörzsölődnek egymással.

Valószínűsíthető, hogy ezek a betegségek az elhasználódás és az elöregedés következtében alakultak ki, de a sérülés sem zárható ki – mondja Gomez-Olivencia. Feltételezések szerint a férfi csak bottal tudott járni, és a vadászó-gyűjtögető társadalomban nehezen boldogulhatott; valószínűleg csak társainak köszönheti, hogy ilyen magas kort meg tudott élni.

Gomez-Olivencia úgy véli, hogy a hátbetegségek még ennél is sokkal régebbre vezethetők vissza, szerinte a hátfájás már 4,4 millió évvel ezelőtt élő emberszabású őseink előtt sem volt ismeretlen. 

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.