A híres riói karnevál hangulatát jól ismerhetjük, hiszen minden évben öt napon keresztül ilyenkor minden a zenéről, a...
A híres riói karnevál hangulatát jól ismerhetjük, hiszen minden évben öt napon keresztül ilyenkor minden a zenéről, a táncról, az ünneplésről és persze a fülledt erotikáról szól.
Bár a leglátványosabb, legnépesebb és legcsillogóbb fiesta az ország legnagyobb városában zajlik, ettől a naptól kezdve egészen hamvazószerda éjszakájáig minden brazíliai város is megrendezi a maga karneválját, amelyen álarcosok, dobosok vonulnak fel és a közhiedelemmel ellentétben nemcsak a világhíressé vált szambának, hanem más tradicionális táncoknak, a maracatúnak, a xangónak és a marchinhának is komoly szerep jut.
Miután péntek délelőtt a Rio de Janeiró-i polgármester átadta a város kulcsait Momo királynak, hivatalosan is kezdetét vette az idei fesztivál.
Honnan ered a karnevál? |
1723 óta minden évben megrendezik ezt a színes, több százezres tömegeket mozgató fesztivált, amelyet először a portugál bevándorlók ünnepeltek ezen a környéken. Gyakorlatilag a riói karnevál portugál őse az Entrudo, ahol a résztvevők hangos mulatság közepette egymást dobálták záptojással, szagosított vízzel, citrommal, és meglehetősen görbe éjszakát csaptak. 100 évvel később már társaság is alakult a hagyomány megőrzésére, akik színes kosztümökbe öltözve felvonulásokat is tartottak. Ennek a társaságnak köszönhetjük a karneválokat a farsangi időszakban a világ több pontján, köztük Rióban is, amely talán a leghíresebb mind közül. Rio első jelmezbálját 1840-ben szervezték, és csak 1928 óta jegyzik a szambaiskolák versenyét a városban, amely a karnevál egyik leghíresebb és a leglátványosabb eleme a mai napig is. |
A tavaly kissé szegényesre sikerült rendezvény után most mindenki azt remélte, hogy a 2011-es ünnep ismét régi fényében hozza majd vissza Rio karneváljainak szépségét, és eddig úgy tűnik, hogy a szervezők kitettek magukért.
Rio belvárosában közel kétmillió bulizni vágyó ember vett részt, ráadásul a helyszíneket biztosító 50 ezer rendőr jelenléte a turisták biztonságérzetének is jót tett (nem elhanyagolható adat, hogy a fesztiválra nyolcszázezer turista érkezett a hatmilliós brazil városba).
A fesztivál legnagyobb eseménye a vasárnapi szambaiskolák versenye volt, amely látványos tűzijátékkal vette kezdetét (a légkondicionált VIP-lelátókért több ezer dollárt is fizetni kellett), de a szállodákban tartott egész éjszakás bálok, koncertek, zenés mulatságok is rengeteg embert vonzottak.
Rio városa tehát idén kitett magáért, már csak azért is, mert még soha nem volt ilyen nehéz előélete a neves ünnepnek, mint ebben az évben.
Február eleje óta a karneváli hangulatot kissé beárnyékolják a pusztító erdőtüzek, amelyek a szamba fővárosának egy részére is átterjedtek, megsemmisítvén éppen a karneválra készülő színpompás kocsikat és kosztümöket három nagy szambaiskolában is.
Ennek ellenére a vasárnapi versenyen az összes iskola részt vett, óriási összefogás és közös munka eredményeként.
Sajnos azonban a tragédiák még nem értek véget: hétfőn 16 ember vesztette életét, amikor egy előzetesen rendezett utcabálon a táncoló tömegbe csapódott egy elszakadt elektromos kábel.
Ezek után Rióban még fontosabb lett a biztonság kérdése, ami meg is látszik az egész városban, a karnevál pedig eddig szerencsésen zajlik, nem érkeztek hírek sem balesetekről, sem kirívó bűnesetekről.
Egyedül Dilma Rousseff távolmaradásán csámcsog a sajtó, az elnök ugyanis - szakítva elődje, Luiz Inacio Lula da Silva szokásával - nem vett részt a megnyitó ünnepélyen. Ez azonban a ruha nélkül táncoló, és féktelenül tomboló tömeget cseppet sem zavarta.
-NB-