2011. január. 18. 10:20 Medipress Utolsó frissítés: 2011. január. 18. 10:47 Plázs

Nőknél már 41 éves kortól megváltozhat az arc szerkezete

Az arc öregedésével kapcsolatban általában mindenkinek a ráncok és a megereszkedõ bőr jut eszébe. Egy új kutatás azonban kiderítette, hogy nemcsak az arcbőrt kezdi ki az idő, hanem a csontok is veszítenek térfogatukból, amitől még idősebbnek néz ki az ember.

Ha a szarkaláb és a toka még nem lenne elég, fokozatosan kiszélesedik a szemgödör, a szemöldökcsont visszahúzódik, az arccsont élei elmosódnak. Mivel az arccsontok tartják az arc szöveteit, a bőrt, ha ezek veszítenek tömegükből, az arc megereszkedhet – magyarázta Robert Shaw, a Rochesteri Egyetemi Kórház plasztikai sebészetének vezető rezidense, a tanulmány szerzője.

A hölgyek számára rossz híreket tartogat a Plastic and Reconstructive Surgery januári számában megjelent tanulmány. Míg a férfiaknál 65 év körül történik a legkifejezettebb csontvesztés, a nõk esetében már 41 éves kor körül elkezdődhet a változás. Az arcberendezésük teljesen más lesz, mint 20-40 éves koruk körül. A csontveszteség magyarázza, hogy az egyszerű arcfelvarrás vagy bőrfeszesítés miért nem adja vissza a 20 éves kori külsőt.

"Az eredeti elképzelés szerint a bőr változik meg, elveszti rugalmasságát és zsírtartalmát, az arcfiatalítást elsődleges ezért a feszesítési eljárások jelentették. A legtöbben azonban sosem nyerték vissza korábbi külsejüket. A betegek fiatalkori fényképeket vittek magukról, de egyedül a bőrfeszesítéssel
nem lehetett elérni azt az eredményt. Ha a bőr alatti szerkezeteket is átalakítják, akkor változik meg az arc" – ecsetelte a szakember.

A kutatók CT-vizsgálatot végeztek 120 férfi és nő arccsontján. A felvételekből három dimenziós képeket alkottak, amelynek segítségével részletesen megmérték az arccsont szerkezetét. Az eredményekből kiderült, hogy az öregedés során a szemgödröt alkotó csontok visszahúzódnak, így a gödör mérete megnövekszik. Már néhány milliméternyi visszahúzódástól megereszkedik a bőr a szem körül; de ugyanez történik az arc közepén elhelyezkedő csontokkal is.

"Az erős, szép arccsont biztosít fiatalos külsőt, de ahogy öregszünk, az éles vonások egyre inkább elmosódnak"  – emelte ki a rezidens. Az arcfelvarrást igénylőknél a plasztikai sebészek töltőanyagokat használnak, például a test más részeiből eltávolított zsírszövetet, vagy pedig implantátumokat helyezhetnek be az elvesztett csont helyett. Az emberi élet során a csontszövet folyamatosan képződik és pusztul. Az öregedéssel előfordulhat, hogy a csontképződés folyamata lelassul, így megeshet, hogy több szövet pusztul el, mint amennyi újonnan képződik. A csontsűrűség is csökkenhet, ami csontritkuláshoz vezethet.

Phillip Haeck, az amerikai Plasztikai Sebészek Szövetségének elnöke szerint a tanulmány mérföldkőnek számít, mert nagyon aprólékosan írja le az arccsontok változásait.