Divatos fogyókúrák nagy buktatói
Az ünnepi asztal mellett könnyű gyarapítani a súlyunkat. A ránk rakódott többlettől pedig lehetőleg minél gyorsabban, különösebb erőfeszítések nélkül szeretnénk megszabadulni. S az új évi fogadalmaktól sarkallva bele is vághatunk a legtöbbet ígérő kúrába, vagy választhatjuk a hosszabb, de eredményesebb módszert.
Csak akkor szabad enni, ha az ember éhes. Lassan meg kell rágni az ételt. Kevés zsír, sok rost. Szervezetünk először a szénhidrátokat bontja le, s ha nem fogyasztunk sok szénhidrátot, szervezetünk kénytelen lesz zsírt égetni – hangzanak a különféle diétás tanácsok, s némelyik köré egész mozgalom szerveződik, nemritkán divatkúrának kiálltva ki egy-egy, amúgy ésszerű tanácsra épülő módszert.
A divatdiéták tudományosan nem megalapozott fogyasztóprogramok, általában valamelyik tápanyag – leginkább a szénhidrát vagy a zsír – korlátozásán alapulnak. Előídézik a fogyás és visszahízás ördögi körét, hiszen eleinte valóban súlyvesztést, de hosszú távon az anyagcsere felborulását, így visszahízást eredményeznek. Ráadásul a karcsúság elsősorban nem a zsír, hanem a folyadékmennyiség elvesztésének köszönhető. Ha a felesleges kilók drasztikus leadása után nem térünk át egészségesebb életmódra, nagy az esélye, hogy a jelenleginél is rosszabb táplálkozási szokásokat veszünk fel. Innen pedig egyenes út vezethet a súlyos tápanyaghiányos állapotokhoz, netán evészavarokhoz.
A manapság oly divatos, zsírban tocsogó kúrák követőinek pedig érdemes tudniuk, hogy ezek jobban hizlalnak, mint a szénhidrátok, hiszen egységnyi mennyiségben kétszer annyi energiát adnak (1 g szénhidrát 4,1 kcal, 1 g zsír 9,3 kcal). A túlzott – elsősorban állati eredetű – zsírfogyasztás a koleszterinszint emelkedését, májkárosodást és epepanaszokat, továbbá szív- és érrendszeri megbetegedést okozhat. A sok hús növelheti a köszvény kialakulásának kockázatát is.
A különböző általános módszerekkel ráadásul az is a gond, hogy ami az egyik embernél beválik, könnyen lehet, hogy a másiknál nem. Erre pedig egyszerű a magyarázat, az adott diéta más életvitelt folytató, eltérő anyagcseréjű embernél nem fogja ugyanazt a hatást kiváltani.
Készítsünk részletes tervet!
Ha úgy döntöttünk, hogy villámkúrák helyett fokozatosan térünk át az egészségesebb életmódra, érdemes megfogadnunk néhány tanácst. „Ahelyett, hogy minden reggel a mérlegre állással kezdenénk, próbáljuk egyéb módon mérni a sikert" – ad tanácsot Stefanie C. Barthmare pszichoterapeuta. A szakember szerint tűzzük ki a célt, majd képzeljük el, milyen lesz, amikor teljesül: például beleférünk az egy számmal kisebb ruhába.
A következő lépés legyen az, hogy szakaszokra bontjuk a tervet, majd fokozatosan csökkentjük azon ételek fogyasztását, amelyek hízlalnak. A cukros üdítők helyett páldául igyunk ásványvizet, majd a következő héten hagyjuk ki a sajtot is a szendvicsből. Fontos tudnunk, hogy a koplalás sosem működik. Ha önmegtartoztatást gyakorolunk, és egy hízlaló ételről leszokunk, máris sikert könyvelhetünk el. Ezek a sikerélmények pedig jó érzéssel töltenek majd el és erőt adnak végső cél eléréséhez.
A pszichológus szerint ha egyszerre akarunk az összes egészségtelen ételről lemondani, az csak néhány napig, esetleg hétig fog működni. Ha folyton azon jár az eszünk, hogy sanyargatjuk magunkat, valószínű, hogy visszatérünk a korábbi étkezési szokásainkhoz. Ha nem készítünk részletes tervet arról, hogyan akarunk lefogyni, és a fogyókúrát tortúrának éljük meg, biztos kudarcra számíthatunk. Ha apró lépésekben haladunk, fogadalmunk nem haladja meg erőinket, nem hagyjuk abba a fogyokúrát és betartjuk újévi fogadalmunkat.