Saját vakcinát állít elő a testünk
Kutatók kimutatták, hogy az emberi test képes saját vakcina előállítására, amely felvértezi az immunrendszert a krónikus gyulladásos betegségek ellen.
A Koppenhágai Egyetem biotechnológiai és innovációs központjának (BRIC) kutatói felfedeztek egy, a szervezetben természetesen előforduló fehérjét, amely segíthet megelőzni a krónikus szövetgyulladást. Terápiás oltóanyag formájában beadva a protein hatékonyan megelőzi és kezel számos gyulladásos betegséget, mint például a szklerózis multiplex, reumás arthritisz, és az allergiás asztma esetében.
„Az eredmények óriási jelentőséggel bírnak, mert fényt derítenek arra, hogyan küzd a szervezetünk a gyulladás és az autoimmunitás ellen. Ráadásul terápiás megközelítésre is lehetőséget adnak; így az újonnan felfedezett fehérje különféle betegségek kezelésére is felhasználható” – nyilatkozta a kutatást vezető Shohreh Issazadeh-Navikas, a BRIC munkatársa.
A felfedezett oltóanyag az immunrendszer különleges sejtjeit, az NKT-sejteket serkenti. Az NKT-sejt egyfajta T-sejt, amely alapos és változatos szabályozó hatást fejt ki a különféle betegségek, például az autoimmunitás, a kórokozókra adott válaszok és a rákos daganatok esetében.