2010. december. 20. 17:28 Medipress Utolsó frissítés: 2010. december. 20. 17:27 Plázs

Újabb bizonyíték, a pénz nem boldogít

Egy, közel negyven országra kiterjedő vizsgálat ismét bebizonyította, hogy a gazdasági növekedés nem jár feltétlenül együtt a kiegyensúlyozottabb, boldogabb élettel.

Egy új tanulmány szerint nem leszünk szükségszerűen boldogabbak attól, ha több lesz a pénzünk. A kutatók 37 ország gazdaság növekedését vizsgálták, átlagosan huszonkét éven át. Figyeltek gazdag és szegény országokat, olyanokat, ahol évekig kommunizmus volt, illetve olyan országokat, ahol mindig kapitalizmus uralkodott.

Az eredmény vitatkozik azzal az elterjedt nézettel, miszerint a boldogság és a vagyon között hosszú távú, pozitív kapcsolat lenne. Valójában nincs – fogalmazott Richard Easterlin, a Dél-kaliforniai Egyetem professzora, a kutatás vezetője. „Némelyik országban látványos gazdasági növekedés ment végbe, ám a várakozásokkal ellentétben nem változott a népesség közérzete” – tette hozzá a professzor, aki példaként Chilét, Kínát és Dél-Koreát említette. Annak ellenére, hogy ezekben az országokban húsz év alatt megduplázódott az egy főre jutó bevétel, a lakosság elégedettsége még csökkent is.

De mi a boldogság kulcsa, ha nem a gazdasági növekedés? Több figyelmet kell szentelnünk az olyan, az egyén életét közvetlenül befolyásoló tényezőknek, mint az egészség, illetve a család – vélekedik a kutatás vezetője.

A tanulmány a Proceedings of the National Academy of Sciences december 13-i online kiadásában jelent meg. 

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?