Gibraltár szikláin csillan a napfény, látszik a szinte a Földközi-tengerben végződő kifutópálya.
Gibraltár szikláin csillan a napfény, látszik a szinte a Földközi-tengerben végződő kifutópálya. Eltávolodunk a Pireneusi-félszigettől, valahol Marokkó felett repülünk. Már előttünk a végtelennek tűnő Atlanti-óceán, majd látómezőnkben egyszer csak feltűnik az első Kanári-sziget, Lanzarote. Nincs sok idő a látványban gyönyörködni, a gyors manőverekkel lefelé tartó gépen már-már az óceánban érezzük magunkat, amikor a hirtelen egybefutó utolsó pillanatképeken kopár, sziklás hegyvonulat bukkan fel. Szerencsésen földet értünk Gran Canarián.
A vulkanikus eredetű „Nagy Kanári-sziget” mindössze 57 km átmérőjű, csaknem kör formájú. Előnyös klímája, természeti szépségei, fejlett infrastruktúrával rendelkező üdülőhelyei vonzóvá teszik a turisták számára. A trópusi és szubtropikus növénykultúrák (agavé, fügekaktusz, eukaliptuszfa, lángfa, papayafa, afrikai tulipánfa) mellett Gran Canaria egyik első számú nevezetessége a sziget déli részén található maspalomasi homoksivatag. Különleges látványt nyújtanak az óceán közelében emelkedő homokdűnék a napozó turistákkal, vagy a velük éppen útra kelő tevekaravánnal.
A divatos partszakasz, ahol luxusszállodák és elegáns magánvillák sorakoznak, elnevezésében – Playa del Inglés - is őrzi az angolok által „idetelepített” fürdőkultúrát. A szigetnek a Puerto de Mogánig húzódó sziklás partszakaszát bérelt autóval járjuk be. Az óceán fölé magasodó, szerpentinekben bővelkedő útról csodálatos kilátás nyílik. Érdemes figyelni, mivel több helyen is felfedezhetők azok a barlangok, amiben egykor, az állítólag feltűnően fehérbőrű őslakók éltek. A helyi Puerto Ricó-i strand lágy homokjának és egy jól eső fürdőzésnek nem tudtunk ellenállni. Csupán a parkolás meghosszabbításáról feledkeztünk meg egy kicsit, ami különösen akkor vált izgalmassá, amikor nem messze tőlünk trélerre emeltek a rendőrök egy autót. Szerencsére nem maradtunk kocsi nélkül, mivel már a kerékbilincse is elfogyhatott a rend őreinek.
A Gran Canárián népszerű német kisautó bérlése egyébként annyira egyszerű volt, hogy a bérbeadó helyünkbe hozta és el is vitte a járművet. Ráadásul a használati díjért még készpénz sem kellett, fizethettünk nála bankkártyánkkal is, ami igen kényelmes megoldásnak bizonyult (egyébként a legtöbb vendéglátóhelyen, és szállodában sem volt gond a kártyás fizetéssel). A szigeten észrevehetően nem státuszszimbólum a nagy autó, a praktikus, mozgékony márkákat kedvelik. Ezzel szemben a taxik többsége Mercedes. A változatosság kedvéért taxival vágtunk neki, hogy felfedezzük a Fataga szurdokvölgyét. A sofőr helyismeretének köszönhetően könnyen eljutottunk a legfőbb látnivalóig, a Palmitos parkig.
Hosszabb szigettúrára érdemesebb szervezett formában, szakavatott idegenvezetővel elindulni. Élvezni a változatos domborzatú táj látványát, a völgyek és fennsíkok közötti kis falvak építészeti remekeit, a fehérre meszelt piros tetős házak udvarának virító növényritkaságait, a narancs- és pálmaligetek varázsát. Élményszerű volt Arucasban, a banántermesztés központjában egy ültetvényt felkeresni. A magas fallal körülvett birtokon 10 kg-os fürtökben lógott a szedésre váró banán. A fürtökre húzott átlátszó műanyagzsákokkal nemcsak a termést védik, hanem szükséges esetben az érést is gyorsítják.
Ha valaki látni akarja, milyenek a híres kanári faerkélyek, akkor feltétlen el kell látogatnia a furcsa hangzású Teror nevű városkába. Nemcsak szép erkélyeket, hanem megtermett sárkányfákat is találunk Terorban. A felfelé elágazó törzsű, bőrös levelű fa a harmadkorból származó liliomféle. A dragón, ahogy a spanyolok nevezik, nevesebb példányai az 500 éves kort is meghaladják.
Nemcsak a szép kontúrok maradnak emlékezetesek, de a Cruz de Tejedán tett kirándulás is. Az óceánparti nyárból szinte a télbe cseppentünk az 1000 méter feletti hegycsúcson. Jól esett a spanyol hagyományt és csúcsvendéglátást megtestesítő parador (vendégház) kandallójában lobogó tűz melege. A hely meghittségét növelte az ízletes ebéd, mely kecskesajtból, tökhéjban tálalt sütőtök levesből, és a különösen jól sikerült paellából (rákos, kagylós, húsos, zöldséges, gombás, sáfrányos rizzsel készült spanyol nemzeti étel) állt.
Gran Canaria-i tartózkodásunk megkoronázhatja a sziget fővárosában, Las Palmasban tett látogatás. Az óváros történelmi hangulatú épületei közül a legnevezetesebb az, ahol az Újvilág felfedezésére készülő Kolumbusz Kristóf is megszállt. Ma a róla elnevezett emlékmúzeumnak ad helyet. Plus ultra – mindig tovább, hirdeti a spanyol címerpajzs. A nagy utazó is kibontott vitorlákkal hagyta el Gran Canariát, de állítólag visszatért ide élete későbbi szakaszában. Ha egyszer meglátja valaki ezt a szigetet, hasonló vágyat érez majd a visszatérés lehetőségére.
Tóth Sándor