2010. november. 30. 13:39 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 30. 13:55 Plázs

Rendezett fogsor tb-támogatással

Általános érvényű szabály, ha mosolygunk, kisugárzásunk és megítélésünk is pozitív lesz; ám mi történik, ha nem merünk mosolyogni, mert frusztrál a girbe-gurba fogsorunk? A megoldás sokféle lehet.

Fél sikernek számít, ha valaki rászánja magát, felkeresi fogorvosát és tudatja vele, hogy készen áll a fogszabályozásra. Szerencsés esetnek mondható, amikor a szülők rendszeresen elviszik gyermeküket az időközi fogászati ellenőrzésekre, illetve könnyű dolga van a gyermeknek, ha szülei elfogadják az orvos tanácsát és megbeszélik serdülőkorú csemetéjükkel, hogy el kellene kezdeni a fogszabályozást. Fontos megemlíteni, hogy a 14-16 éves korban megkezdett kezelés előnye nem csupán a rövidebb idő alatt elérhető eredmény, hanem a 18 éves kor betöltése előtt a tb által vállalt támogatás is.

Fogorvosi székben. Nem korai

A támogatásban benne van, hogy a 18 éves kor alatti páciensek a beavatkozás árának részleges térítése mellett jogosultak fogszabályozó készülékre, oly módon, hogy a fogorvosi munka ingyenes, a fogszabályozó készülék árához nyújtott támogatást pedig az OEP határozza meg, és közleményben teszi közzé.

A korai fogszabályozás mellet szól még, hogy a gyermekeknél viszonylag egyszerű készülékekkel, általában kivehető, illetve kisebb méretű felragasztott fogszabályozókkal (maradó fogak eltávolítása nélkül) tudják az állcsont és a fogak növekedését befolyásolni és állandó kontroll alatt tartva megfelelően irányítani. Később a maradó fogazat kialakulásával a torlódást már csak a fogak eltávolításával, az álcsont hibáit rosszabb esetben állcsontsebészeti beavatkozással lehet rendezni.

A fogszabályozással ugyanis fogaink és állcsontjaink megfelelő funkcionálását is biztosítjuk. A torlódott fogak nehezebben tisztíthatók, így fogszuvasodáshoz, annak kialakult szövődménybetegségeihez (fogbélgyulladás, gyökérhártya-gyulladás, csonthártya-gyulladás), súlyosabb esetben fogelvesztéshez is vezethetnek. A nem jól funkcionáló fogak és állcsontok fogágybetegséget is előidézhetnek, ami szintén a fogak kihullását okozhatja. Mindezek megelőzése érdekében és a már kialakult eltérések korrigálására, továbbá az esztétikus mosoly helyreállításának kedvéért, mielőbbi fogszabályozó kezelés javallott, hiszen fiatal korban sokkal rövidebb idő alatt és jelentősen kisebb költség mellett kerülhetőek el a későbbi problémák.

Az orvosválasztás ez esetben is nehéz döntés, mert meg kell bíznunk abban az emberben, aki ,,átszabja” fogsorunkat. Mielőtt belevágnánk a kezelésbe, érdemes több fogászati klinikára is ellátogatni, megfigyelni, milyenek a higiénés állapotok, hogyan beszél velünk az orvos, milyen alternatívákat kínál számunkra és milyen referenciákkal büszkélkedhet.

Ha azt halljuk, hogy csak foghúzással megoldható a szabályozás, nem szabad első szóra beleegyeznünk. Számos olyan módszer létezik már a fogak helyes elrendezésének visszaállítására, amelyek segítségével elkerülhető a foghúzás, tehát ragaszkodjunk egészséges fogainkhoz, és ne felejtsük el, még mielőtt felkerülne a szabályzó, hozassuk rendbe szuvasodásnak indult fogainkat.