2010. november. 05. 13:12 MTI Utolsó frissítés: 2010. november. 05. 12:55 Plázs

Csökken a csecsemőhalandóság, de Európában még így is az "élen" állunk

Nemcsak az a probléma, hogy kevés gyerek születik, hanem az is, hogy az Észak-Atlanti régióban Magyarországon vannak a leginkább veszélyeztetett állapotban a gyerekek.

A csecsemőhalandóság csökkenő tendenciája ellenére a balti államok és Bulgária mellett Magyarországon hal meg a legtöbb csecsemő Európában - hívta fel a figyelmet az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) adataira is hivatkozva a Gézengúz Alapítvány.

A közlemény Schultheisz Juditot, az alapítvány orvos-igazgatóját idézi, aki szerint nemcsak az a probléma, hogy kevés gyerek születik, hanem az is, hogy az Észak-Atlanti régióban Magyarországon vannak a leginkább veszélyeztetett állapotban a gyerekek. "Az újszülöttek 10 százalékának - azaz évente mintegy 9 ezer gyereknek az esetében annyira nyilvánvaló a sérülés, hogy azonnal bekerülnek az orvosi ellátásba. Ám ennél jóval több, a gyerekek további 30%-ának lenne szüksége speciális figyelemre és terápiára" - olvasható a közleményben.

Kifejtették továbbá, hogy a csecsemők a születéskor nagyon sérülékenyek, könnyen felléphet egyebek mellett oxigénhiány, agyvérzés, fejlődési zavar, akár az idegrendszerük is sérülhet. Ha ezt idejében felfedezik, és komplex terápiával kezelik, akkor még a Down-kóros vagy autisztikus gyerekek állapotán is sokat lehet javítani - hangsúlyozták. "Az idegrendszer fejlődésébe való beavatkozást csak összetett, egységes elvek mentén rendezett terápiákkal lehet eredményesen kezelni, és egyszerre több szakorvosi és nem szakorvosi ágazat együttműködésére van szükség az eredményességhez" - hívta fel a figyelmet Schultheisz Judit. 

Mindezek mellett a védőnők és gyermekorvosok továbbképzésére, a helyi szűrőrendszer hatékony kialakítására van szükség. A szűrésekhez ezért olyan központok létrehozását javasolják, ahol az ellátásszervezés, a szakmai kooperáció, az oktatás és maga a terápia együttesen valósítható meg - olvasható az alapítvány közleményében.