2010. november. 03. 11:25 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. november. 03. 12:23 Plázs

Az alkohol a legkárosabb drog

Amennyiben a társadalmi hatásokat is számításba vesszük, háromszor több kárt okoz az alkohol a dohánynál és a kokainnál – állítják brit kutatók. Az ecstasy és az LSD ezzel párhuzamosan a számos tényező figyelembevételével összeállított úgynevezett kárindex vége felé található.

Az alkohol, a heroin és a crack – a kokain gyártása során keletkező melléktermék, súlyosan addiktív szer – a három legártalmasabb, függést okozó anyag – áll egy friss tanulmányban. A magát független tudományos szervezetként meghatározó Independent Scientific Committee on Drugs nevű tudományos szervezet szakértőkből álló munkacsoportja a húsz vizsgált anyagot tizenhat, negatív hatást okozó szempont alapján értékelte.

Az elemzett faktorok között 0 és 100 közötti skálán szerepelt többek közt az, hogy az adott anyag milyen mértékű mentális és fizikai károsodást okoz, a függés kialakulásának mértéke, valamint olyan tényezők is, mint a kapcsolódó bűnözés kialakulásának veszélye, valamint a gazdasági, pénzügyi vonatkozások. A különböző szempontokat két fő csoportba osztották: egyikbe a közvetlenül a szerek fogyasztóit ért káros hatások, másikba pedig a közvetetten másokra, a társadalomra ható negatív következmények kerültek.

A súlyozott kritériumok összesítése alapján az egyénre és a társadalomra a legkárosabb szernek az alkohol bizonyult. A kétes első helyezést a társadalomra gyakorolt negatív hatásainak köszönheti: ha csak az egyénre gyakorolt romboló hatást néznénk, "csak" a középmezőnyben végezne, ezzel szemben a társadalmi hatása olyan magas, hogy a kumulált mérőszámok alapján toronymagasan az élen végez. A kannabisz a lista közepén található, míg a szintén elterjedt ecstasy a lista végére került – köszönhetően annak, hogy a munkacsoport elhanyagolhatónak értékelte a szer használatának negatív társadalmi vetületeit.

Az alkohol első helyezését annak széles körben elterjedt használata magyarázza – mondta a BBC News-nak David Nutt, a tanulmány egyik szerzője, hozzátéve: természetesen másként alakult volna a lista, amennyiben csak a fogyasztókra gyakorolt hatásokat vizsgálják, azonban a cél egy átfogóbb kép festése volt.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?