Korai tesztet dolgoztak ki két ráktípusra
Amerikai kutatók jellegzetes változásokat találtak daganatos betegek vérében, melyek alkalmasak arra, hogy a belhártya (mesothelium) és a hasnyálmirigy rákját korai stádiumban kimutassák.
A módszer vérvétellel megoldható szűrésre is alkalmas - közölték kedden a kutatók az amerikai rákkutató társaság denveri találkozóján. Mivel mindkét ráktípus igen agresszív, korai megállapítása életeket menthet meg, és a túlélésen túl az életminőséget is javíthatja.
A Somalogic elnevezésű cég kutatói az aptamernek nevezett "illeszkedő" molekulákra alapozták tesztjüket. Ezek az örökítőanyag olyan darabkái, melyek fehérjékhez kötődnek. A most kidolgozott technológiában arra tették alkalmassá a molekulákat, hogy nagyobb valószínűséggel kötődjenek bizonyos fehérjékhez.
Mindkét ráktípusnál találtak olyan biológiai jelzőanyagokat a vérben, melyek lehetővé tették, hogy nagy pontossággal azonosítsák az elváltozás jelenlétét. A biomarkerekkel elérhető pontosságot még további tanulmányokban tesztelik majd a kutatók.