Képzeljük el, hogy a telefonunk segítségével a jövőben - illetve már a jelenben is - szinte mindenről azonnali...
Képzeljük el, hogy a telefonunk segítségével a jövőben - illetve már a jelenben is - szinte mindenről azonnali információt kaphatunk. Persze nem úgy, hogy keresőszavakkal bajlódunk a böngészőben, elég csak egy adott pontra irányítani a kamerát, és máris megtudhatjuk, hogy azon a helyen pontosan mit találhatunk. Az augmented reality (AR) egy egészen új fogalom napjaink technikai szótárában, magyarul a kiterjesztett valóság a megfelelő kifejezés erre. Ennek a forradalmi találmánynak lényege a valóság virtuális kibővítése, vagyis egy olyan felhasználói élmény létrehozása, ahol a kameránkkal egy adott helyről az interneten keresztül naprakész információt találhatunk - szinte mindenről, gyorsan, egyszerűen.
Az újgenerációs telefonokban már szinte alapkövetelmény a GPS és a giroszkóp (iránytű). Ezek segítségével egészen pontosan meghatározható a helyzetünk bárhol a világon. A kiterjesztett valóság erre épít, a helyzetünket érzékelve, a kameránk képét látva egy adott szoftver képes felismerni a környezetet, és plusz információkat építeni a látott képbe.
A lehetőségek tárháza korlátlan. Akadnak csak játékok, amelyek a kamera által látott képet használják fel háttérnek, már ezt is kiterjesztett valóságnak nevezik, de az ötlet már sokkal komolyabb erőket is megmozgatott. Egyre több alkalmazás (főleg iPhone-on és Androidos okostelefonokon) épít az AR modellre, amelyek komoly segítséget nyújthatnak a mindennapokban, vagy utazás során. Például szeretnénk egy ATM-et találni, ilyenkor elég csak elindítanunk az adott szoftvert, a kamera segítségével pedig azonnal megjelennek az információk a közeli bankautomatákról. Egy szálloda bejáratára irányítva a telefon lencséjét máris megtudhatjuk, hogy mennyi egy éjszaka az adott hotelben és hány szabad szobájuk van még. Egy étterem esetében azonnal megjelenik az étlap telefonunk képernyőjén, vagy az aktuális akciókról is információt kaphatunk. Sőt, még egy építkezésnél is láthatjuk a tervezők 3D-ben készített álmát a végeredményről, ha éppen arra nézünk a telefonunkkal.
A legismertebb AR szoftver jelenleg a Layar (ezt mutatta be a fenti videó is), de számtalan hasonló alkalmazás létezik már, amelyek folyamatosan fejlődnek, bővülnek. A Layar azonban azért érdekes, mert több magyar vonatkozása is akad, tehát már használható nálunk is ez az ingyenesen letölthető alkalmazás. A hazai Layar kiegészítőket a szoftver által felkínált „local“ menüpont alatt találhatjuk meg, de a nemzetközi mezőnyben is akad olyan AR kiterjesztés, ami nálunk is működik. Kereshetünk már OTP automatákat, megismerhetjük Budapest nevezetességeit, kutathatunk Agip kutak után, de a BKV összes megállóját (és az ott megálló járatokat) mutató kiegészítő is helyet kapott a Layar kínálatában, amelynek hasznosságát nem kell részleteznünk. Az idei Sziget fesztivál is kapott AR támogatást, amelyet a gyakorlatban a mobilarena.hu stábja tesztelt az itt látható videón:
Olyan lehetőségek rejlenek a kiterjesztett valóság ötletében, amit még ma fel sem tudunk fogni. Hamarosan nem kell majd külön térkép, idegenvezető, étterem- és szálláskereső, tömegközlekedési információ, elég lesz csupán telefonunkat elővenni ahhoz, hogy bárhol gyorsan tájékozódhassunk. Ha pedig ezek az információk más geolokációs keresőkkel vagy közösségi oldalakkal (mint pl. a Tripadvisor) is kiegészülnek, akkor gyakorlatilag előre tervezés nélkül is biztonságban utazhatunk bárhova, hiszen a telefon kameráján keresztül egy virtuális információkkal teletűzdelt világ segít majd minket a megfelelő választásban.
-NB-