Plázs travelline.hu 2010. augusztus. 31. 09:05

Csiripelő turisták - miért jó a Twitter utazáshoz?

Akadnak olyan találmányok, amelyek csak hosszabb idő után foglalják el az őket megillető helyet.

Akadnak olyan találmányok, amelyek csak hosszabb idő után foglalják el az őket megillető helyet. Az internetes szolgáltatások területén jó példa erre a Twitter, ami sokáig mostohagyerek volt, manapság azonban a világ egyik leggyorsabb, legsokoldalúbb és legfüggetlenebb hírcsatornája.

Flickr (Creative Commons)

Csicsergés, csacsogás
A Twitter kitalálói a mobiltelefonon népszerű SMS szolgáltatást vették alapul. A csicsergést jelentő twitter igéről elnevezett rendszerben az üzenetek maximális hossza 140 karakter lehet, itt azonban az sms-sel szemben nem csak egy címzetthez jut el mondanivalónk. Rövid bejegyzéseinket mindenki láthatja, aki az interneten feliratkozik csatornánkra.

Amíg mindezt csak számítógépről lehetett megtenni, addig jórészt csak a technikai újdonságokra fogékonyak használták ezt a kommunikációs formát. Azonban amióta különböző mobil eszközökről, például mobiltelefonról vagy emailben is lehet üzenetet küldeni, virágkorát éli az ingyenes szolgáltatás. Ráadásul egyre több mobil eszközre jelennek meg olyan alkalmazások, amivel el is olvashatjuk mások csicsergését. Ez azt jelenti, hogy bárhol vagyunk, az események pillanatában tudomást szerezhetünk arról, mi történik közeli vagy távoli ismerőseinkkel.

A lehetőséget hamar felismerték a cégek, szervezetek is és létrehozták saját Twitter oldalukat. Így például egy hírügynökség minden eddiginél gyorsabban közzé tudja tenni a legfrissebb híreket, vagy egy vállalat beszámolhat legújabb termékének megjelenésről.

Madárszótár

Igaz ugyan, hogy a Twitter-nek vannak magyar változatai is, de aki az eredeti rendszert használja, annak érdemes ismernie a csicsergéssel kapcsolatos néhány alapkifejezést:.

Direct Messages – közvetlen üzenetek, amelyeket mi kapunk másoktól (Inbox) és amiket mi küldünk másoknak (Sent).
Everyone – erre kattintva az összes felhasználó épp aktuális bejegyzéseit láthatjuk
Favorites – Itt lehet tárolni a kedvenc bejegyzéseket (csillaggal kell megjelölni)
Find People – további Twitter felhasználók keresése, meghívása
Following – hány embert követünk
Followers – hányan követnek
Help – segítség a rendszer használatához angol nyelven
Home – erre kattintva visszatérhetünk a főoldalunkra, ahol azoknak az üzeneteit láthatjuk, akiket követünk
Profile – itt láthatjuk a profiloldalunkat  és az összes eddigi bejegyzésünket
Replies – azon bejegyzések, amelyek válaszok voltak mások üzeneteire
Settings – személyes adataink, háttérkép és színek beállítása, saját kép  feltöltése
Sign out – kijelentkezés
Updates – hányszor csicseregtünk, azaz hány hozzászólást küldtünk már

Úton, útfélen
A gyors és percerekész információ rendkívül fontos egy utazás előkészítésénél és útközben is. A Twitter mobillá válása megadta a lehetőséget, hogy tapasztalatainkat már utazás közben megoszthassuk, illetve azonnal hozzájussunk mások tanácsaihoz, ötleteihez. Ehhez mindössze egy viszonylag modern mobiltelefonra van szükség, amellyel lehet internetezni. Ilyen készülékkel a Twitter weboldalán keresztül, esetleg egy kényelmesen kezelhető alkalmazással tudjuk olvasni és írni rövid üzeneteinket.

A Twitter üzenetek olvasásához nincs szükség semmilyen regisztrációra, csupán azt kell tudni, kinek a csicsergését szeretnénk követni. Ez persze nem is olyan egyszerű, ha már tucatnyi minket érdeklő Twitter csatornát találtunk. Ilyen esetben érdemes elvégezni egy ingyenes regisztrációt, létrehozni saját Twitter oldalunkat. Ha ezt megtettük, akkor mások üzeneteinek olvasásakor találunk egy “Follow” (Követ) feliratú gombot, amire kattintva a saját oldalunkon is megjelennek az illető üzenetei. Ezek után nincs más dolgunk, mint megkeresni és követni azokat, akire kíváncsiak vagyunk.

A regisztrációra akkor is szükség van, ha nemcsak passzív Twitter használók szeretnénk lenni, hanem magunk is világgá kívánjuk kürtölni, mi történik éppen velünk. Ha már aktív tagjai vagyunk a csicsergő közösségnek, természetesen adódik, hogy utazásunk előkészületeihez és utazásunk közben is használjuk ezt a szolgáltatást.

Utazás előtt
Az utazás előkészítéséhez egyre többen veszik igénybe az internetet. Repülőjegyek vásárlása, szállásfoglalás, biztosítás megkötése ma már elképzelhetetlen a világháló nélkül. A jegyirodák, légitársaságok, szállodák weboldalait azonban sok esetben nem frissítik gyakran és esetenként az akciókat is csak nehezen lehet megtalálni az oldalakon. Azok a cégek, akik haladnak a korral, a weboldaluk mellett létrehoznak egy Twitter csatornát is és ezen keresztül teszik közhírré aktuális ajánlataikat. Ezeken akár olyan lehetőségeket is találhatunk, amik csak pár óráig vagy még annál is rövidebb ideig élnek. A gyorsaság ilyen esetben komoly megtakarítást jelenthet, mert egy-egy utolsó pillanatban lemondott társasutat vagy szállodai szobát töredékárért is megkaphatunk, ha jó pillanatban olvassuk a Twitter bejegyzést.

Flickr (Creative Commons)

Ahhoz, hogy jó időben, jó helyen (Twitter csatornán) legyünk, érdemes már jóval a tervezett utazás előtt megkeresni azokat a Twitter oldalakat, amelyeken  az úti célunkkal kapcsolatos információk szoktak megjelenni és bejelentkezni követésükre. Ezután már csak egyre gyakrabban kell nézegetni a bejegyzéseket, hátha találunk valami érdekesek, kihagyhatatlant.

Persze az sem árt, ha megtudjuk mások véleményét, tapasztalatát egy utazási irodáról vagy szálláshelyről. Ha egy Twitteren belüli keresőbe beírjuk a minket érdeklő kulcsszavakat, akkor például megtudhatjuk, mi volt a véleményük egy adott szállodáról azoknak, akik mostanában jártak ott.  
Útközben
Szerencsére nagyon gyorsan megjelentek a mobil eszközökön is használható Twitter alkalmazások, így nemcsak az utazás előkészítése közben, hanem az utazás alatt is használhatjuk kedvencünket. A két irányú kommunikáció ebben az esetben még több mindenre használható, mint az utazás elkészítése alatt. Egyrészt újabb friss információkhoz juthatunk, másrészt folyamatosan tájékoztathatjuk ismerőseinket, barátainkat, merre járunk és mit csinálunk éppen. Az ilyen helyzetjelentés még külföldi adat-roaming igénybevétele esetén is sokkal olcsóbb, mintha SMS-t küldenénk vagy telefonálnánk. A maximum 140 karakteres csicsergés pár fillérbe kerül. Ráadásul ezzel a módszerrel egyszerre több mindenkinek is el tudjuk mondani, mi van velünk.

Flickr (Creative Commons)

A helyben szerzett friss információk pedig sok kellemes meglepetést tartogathatnak. Megtudhatjuk például érdemes-e aznap elmenni Louvre-ba, vagy éppen kivárhatatlanul hosszú a sor, de olyan információk megjelennek a csicsergések között, hogy egy aznapi nyitási akcióban ingyen fagylaltozhatunk Róma legújabb cukrászdájában. De minden más hírforrásnál hamarabb értesülhetünk mások bejegyzéseiből, egy autópályán a dugóban állva, hogy mi okozza a torlódást és esetleg merre érdemes menekülő utat keresni.   

Elsősegély
Egyszóval a Twitter az utazók egyik leghasznosabb és lassan nélkülözhetetlen útitársa lesz. Igaz, hogy hatékony használatához szükség van egy kis internetes gyakorlathoz, hogy megtaláljuk, ami számunkra fontos, de ezt a tudást hamar el lehet sajátítani. Segítségül a  kezdeti lépésekhez következzen néhány érdekes és hasznos, utazással, idegenforgalommal  kapcsolatos Twitter csatorna.

@yapta (http://twitter.com/yapta): figyeli a repülőjegy és szállás árakat és figyelmeztető üzenetek küld azokról, amelyek csökkennek.
@italylogue (
http://twitter.com/italylogue): a legfrissebb információk azoknak, akik Olaszországba készülnek vagy már ott nyaralnak.
@flavoursofitaly (
http://twitter.com/flavoursofitaly): az olasz konyha és olasz éttermek érdekességei, újdonságai
@fairmonthotels (
http://twitter.com/fairmonthotels): az egyik legaktívabb Twitter csatorna szállodai hírekkel, újdonságokkal, akciókkal
@marriottintl (
http://twitter.com/marriottintl): a Mariott szállodalánc akciói, hírei
@travlandleisure (
http://twitter.com/travlandleisure): különleges úti célok, szállás és programajánlatok a világ minden tájáról
@hotwire_deals (
http://twitter.com/hotwire_deals): ez egy automatikus Twitter csatorna, 4 csillagos szálloda ajánlatok 2 csillagos árért a világ minden részéről
@idealcruising (
http://twitter.com/idealcruising): a tengeri utazások szerelmeseinek kínál last minute helyeket és akciós szolgáltatásokat
@thenegotiator (
http://twitter.com/thenegotiator): olcsó és akciós szállások, vonat, hajó és repülőjegyek
@goodpubguide (
http://twitter.com/goodpubguide): aki a legjobb angol sörözőkre kíváncsi, kövesse ennek a csatornának a csicsergését, hírek és Pub of the Day választás
@thirstforrioja (
http://twitter.com/thirstforrioja): itt mindent megtudhatunk a spanyol borokról és persze saját utazás alatti borélményeinket is megoszthatjuk másokkal
@newyorkology (
http://twitter.com/newyorkology): milyen turista látványosságok, események zajlanak éppen New York-ban
@planeteye (
http://twitter.com/planeteye): az internet egyik legnagyobb és leghíresebb utazási oldalának Twitter csatornáján a világ minden pontjáról találunk aktuális látványosságokat
@brillianttips (
http://twitter.com/brillianttips): a neve mindent elárul erről a csicsergésről: a legjobb utazási tippek, tanácsok és akciók
@twisney (
http://twitter.com/twisney): az amerikai Disneyland-be látogatóknak kötelező
@lastminute_com (
http://twitter.com/lastminute_com): ezt a csatornát követve jó eséllyel találhatunk kedvezményes utazási és szállás lehetőségeket az utolsó pillanatban

-GyL-

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?