Plázs travelline.hu 2010. augusztus. 10. 08:42

A legjobb szállodák 2010-ben - az utazók véleménye

Az elmúlt néhány évben egyre jelentősebb szerepet kapnak utazásainkban az úgynevezett „tailor-made” utak, amikor mi...

Az elmúlt néhány évben egyre jelentősebb szerepet kapnak utazásainkban az úgynevezett „tailor-made” utak, amikor mi magunk intézzük a szállást, étkezést, utazást közvetítő iroda nélkül. Ennek csupán egyik oka lehet a bizalmatlanság, de semmiképp sem elhanyagolható az sem, hogy az Interneten egyre több élménymegosztó portált találhatunk, ahol más utazók véleménye és tapasztalatai bátorítanak minket a hasonló utak megszervezésére. Az egyik legnépszerűbb ilyen oldal a TripAdvisor.com amely évről évre összeállítja az olvasóitól beérkezett értékelések alapján a szállodák toplistáját.

Nagyítás galéria kattintás után
fourseasons.com

A Wikipedia szócikke szerint „a TripAdvisor.com egy ingyenes útikalauz, ami segít látogatói számára megtalálni a keresett utazási információkat, ugyanakkor lehetőséget ad a hozzászólásokra, és az utazással kapcsolatos élmények megosztására”. Ebben az egy mondatban valóban minden benne van, amit ez a portál tud, de számtalan hasonlót találunk még a neten. A TripAdvisor igazi különlegessége, hogy gyakorlatilag alig van olyan város, ahol ne lenne egy-két olyan szálloda, amit az oldal utazói az elmúlt tíz évben ne értékeltek volna. Emellett a TripAdvisorra regisztrálva egyszerűen megoszthatjuk utazási élményeinket, és ami talán lényegesebb, azokat a városokat, ahová utazni szeretnénk. Innen már csak egy kattintás és kiválasztott desztinácónknál láthatjuk a többi felhasználó véleményét, hozzászólását úti célunkról, és így jó előre összeállíthatjuk a listánkat, hogy mit is szeretnénk megnézni, illetve, hol érdemes megszállni.   

Amennyiben mégsem konkrétak az elképzeléseink, a TripAdvisor minden évben összeállítja a legjobb szállodák toplistáit az előző évben beérkezett értékelések alapján, így ebből válogatva is megtalálhatjuk álmaink nyaralásának helyszínét. A tíz legjobb szállodát 9 kategóriában állítják sorrendbe globálisan és régiók szerint is, valamint szintén régiókra bontva készítenek egy összevont top25-ös listát, és még egy top25-ös listát csak az európai utazók véleménye alapján. A toplista igen sokrétű és terjedelmes, ezzel biztosítva a sokszínűséget és garantálva, hogy mindenki találhasson a pénztárcájának és elképzelésének megfelelő szállást. Mi a tíz kategória európai toplistáiból szemezgettünk kicsit, így könnyebben dönthet a tisztelt olvasó arról, hova is érdemes utazni, a különleges szállodákról készült fotókat pedig ide kattintva tekintheti meg.

A legjobb európai szálloda (az európaiak szerint) a Four Seasons szállodalánc párizsi V. György szállodája lett.
„Egy éjszakát töltöttünk a Four Seasons párizsi szállodájában és ez a hotel volt az egyetlen indok, hogy újra el akarunk jönni a városba. A személyzet lenyűgözően barátságos ellentétben a párizsiakkal…” (Hollydcaley)
A szálló csupán néhány lépésre a Champs-Elysées forgatagától saját teraszaival és a 17. század stílusában felépített épülettel, tágas terekkel és igazi luxussal várja vendégeit – áll a szálloda köszöntőjében. Jóllehet, az egész épület valóban XIV. Lajos korának stílusát tükrözi, ámvalójában csak 1928-ban építették, és eredetileg is szállodaként funkcionált. Az épületben 245 szoba és lakosztály, egy étterem és egy luxus spa várja az ide látogatókat.


A legjobb ár-érték arányú európai szállodának a prágai Arcadia Residence apartman-szállót választották.
„Számtalanszor voltunk már Prágában, és legtöbbször a Vysehrad-i Arcadia Residence-ben szálltunk meg. Csak a legjobbat mondhatom az apartmanokról, és a nagyszerű kiszolgálásról. A kétszobás apartman ablakaiból látni a kastélyt és a történelmi belváros is csak 3 villamosmegállóra van innen.” (Getupandgotoday)
A nem túl drága szálló (szezonon kívül egy kétágyas szoba reggelivel mindössze 75 Euró) Prága Vysehrad negyedében a történelmi belváros szélén található, és egy igazi luxusszálloda szolgáltatásait nyújtja vendégeinek. A legkisebb szoba is legalább 25 négyzetméteres és extraként igénybe vehetjük a szálló mosodáját, esetleg kérhetjük reggelinket a szobánkba is. A recepción természetesen minden információt megtalálunk, amire turistaként szükségünk lehet, de szívesen adnak jegyeket a helyi színházak előadásaira is.

Nagyítás galéria kattintás után
www.arcadiaresidence.com


A családi hotelek között egy isztambuli szálló, a Sirkeci Konak Hotel nyerte a versenyt.
„Igazán élveztem a Sirkeci Konak hotelben töltött minden percet. 6 éjszakát töltöttem itt, aminek díja tartalmazta a reptéri transzfereket, és egy vacsorát is az érkezésem napján. Egy gyönyörű negyedik emeleti erkélyes, jacuzzis szobában laktam. Mivel a születésnapom pont az isztambuli utazásom idejére esett, a szálloda egy tortával és egy kis ajándékkal lepett meg, sőt, elutazásomkor is kaptam egy kis búcsúajándékot is.” (DukeWanderer)
Maga a „Konak” szó törökül udvarházat jelent, és a szálló valóban rá is szolgál erre a megnevezésre: kialakításakor az ottomán udvarházak, konakok stílusát vették alapul, és minden vendéget úgy várnak, mintha maga a szultán érkezne látogatóba. Az 52 szobás szállodáról elmondható, hogy itt egyesül a keleti kényelem a nyugati nyugalommal: a szobák tágasak, berendezésük valamiféle furcsa, ugyanakkor ízléses keveréke a klasszikus ottomán és európai stílusoknak, és a korunk elvárásának megfelelő minden technológia megtalálható bennük.



A „legtrendibb” szálloda a holland citizenM Amsterdam City lett.
„Amikor amszterdami szállodát kerestem, akadtam erre a hotelre, amiről korábban még sosem hallottam. Egyszerűen nagyszerű hely, mindössze néhány perces vonatozással elérhető a Schipol repülőtérről (…) tehát nagyon egyszerű idejutni, és mivel csendes környéken van, igazán pihentető az extra-méretű ágyakban aludni. A berendezés valóban nagyon >>trendi<< és ötletes. Önmagad intézheted a be- és kicsekkolást is, de ha elakadnál, a kedves személyzet nagyon segítőkész.” (Ensaimada)
Az ötemeletes luxusszálloda Amsterdam központjában várja 215 dizájn-díjas szobája egyikébe a vendégeket. A szobák különlegességei közé tartoznak a faltól-falig érő ablakok, a 4 négyzetméteres ágyak, és a különleges zuhany is. A lobbyba belépve kicsit sem emlékeztet a látvány szállodára; sokkal inkább érezhetjük magunkat egy modern nappaliban. Bármerre nézünk, a dizájn-történelem egy-egy szeletkéjével találkozhatunk: székek és szófák a Vitra kollekcióból, és a híres Verner Panton által tervezett C1 székek.



A legromantikusabb szállodát a görög Santorini szigetén találjuk, ez az Andronis Luxury Suites.
„A férjemmel most értünk haza egy elképesztő túráról az Andronisból Santoriniről. Nem találok megfelelő szót arra, mennyire jól éreztük magunkat, egyedül a mennyországhoz tudnám hasonlítani a helyet (…) Az itt töltött idő alatt jól megismertük a szálloda személyzetét, akik mindenben a rendelkezésünkre álltak. Úgy kezeltek minket, mint a királyi családot, mégis nagyon kedvesek és barátságosak voltak.” (MaggieNashville_TN)   
Az Égei-tenger partján elterülő butik-szálló a fényképekről ismert görög szigetvilág hangulatát idézi: a fehérre meszelt falak, a kék tetők és korlátok, a sziklafalon végigfutó lépcsők tökéletes helyszínt biztosítanak egy nászúthoz, vagy egy kettesben eltöltött nyaraláshoz. A szálló mind a tizenöt lakosztályából fenséges kilátás nyílik a tengerre és igazi luxusban lehet része az itt pihenőknek. Igaz mindezért igen borsos árat (460-2000 Euró/2fő/éj) árat kérnek, de ahogy a szálló mottójában is áll (a pénztárcánkon kívül) „itt csak az ön képzelete szabhat határt”.



[[ Oldaltörés (A legjobb szállodák 2010-ben (2. oldal)) ]]

A legjobb luxusszálloda és a legjobb kiszolgálás címét is egy prágai szálloda, a Golden Well birtokolhatja.
„A feleségemmel Prágában ünnepeltük a 25. házassági évfordulónkat és itt szálltunk meg. A szálloda a város igen exkluzív és csendes helyén van, a személyzet pedig valódi profikból áll. Hasonló minőségű kiszolgálással csak a maláj és szingapúri luxusszállodákban találkoztam. Ez a viszonylag kis épület meglehetősen egyedi, de a szoba tökéletes volt, a személyzet meglepett bennünket egy tortával és egy kézzel írt üdvözlőkártyával az évfordulónk alkalmából.” (SouthsiderGlasgow)
A picinyke butik-szálló mindössze 17 szobát és 2 lakosztályt kínál az igazi luxust kedvelőnek a Prágai vár oldalában. A szobák viszonylag nagynak mondhatóak (minimum 24 m2), és minden lakrészhez jakuzzival felszerelt fürdőszoba is tartozik. Ha ez nem lenne elég, érkezéskor csomagunkat a személyzet a szobánkba szállítja, kicsomagolja és természetesen távozáskor vissza is pakolnak bőröndünkbe. Minden szobához king-size méretű ágy tartozik, melyben a zavartalan pihenést a hypo-alergén ágynemű biztosítja. Reggelente pedig az általunk kívánt újságot a reggelinkkel együtt szobánkba hozzák kitisztított cipőinkkel együtt.




A legkedveltebb SPA-szálloda címét a portugál Vilamourában fekvő Tivoli Victoria szálló nyerte.
„Most értünk haza a Tivoli Victoriából, ami teljesen lenyűgözött bennünket. A szobák mindennel fel vannak szerelve és az ágy a legkényelmesebb, amiben eddigi életemben aludtam. A reggeli csodálatos volt, a svédasztalon mindent megtaláltunk, amit el tudtunk képzelni, ami mégsem volt, ott azt helyben elkészítették. A szálloda környéke is gyönyörű, a medencék kristálytiszták, és rengeteg a pihenőhely körülöttük.” (Sunny Sandra)
A 280 szobás szállodához tartozó SPA-komplexum Portugália legjobban felszerelt wellness központja, ahol több tucat kezelés közül választhatunk. Potugáliában szintén egyedülálló módon csak itt kaphatunk ázsiai SPA kezeléseket is.  A szálloda konferencia termei gyakran adnak helyt esküvőknek és a golfozni vágyók három golfpályát is találhatnak a közelben.




A legjobb fogadó címét egy toszkán vendégház, a Casa Portagioia kapta.
„Mostani vakációnk során bejártuk egész Dél-Olaszországot, mire végre megérkeztünk a mi kis toszkán mennyországunkba Terryhez és Marcellohoz, és persze a kutyák, Tosca és Sammy is kitörő lelkesedéssel fogadtak bennünket. A toszkán vidék friss levegőjétől már első éjszaka úgy aludtunk, mint a kisbabák. A kedvenceink a Portagioia-reggelik tele friss gyümölccsel, frissen sült süteményekkel és joghurttal. Természetesen az espressot itt készítik a legjobban és nagyon szeretjük Marcello tojásos prosciuttoját is.” (ScottKathi)
A csendes kis dél-toszkán Castiglion Fiorentino falucskában fekvő fogadó a tulajdonosok hitvallása szerint „átmenet egy panzió és a legjobb barátja otthona között”. Az 5 szoba vagy 2 apartman közül bármelyiket is válasszuk, az olasz vidék biztos, hogy magával ragad bennünket. Vendéglátóink azt ígérik, hogy a teraszon elköltött reggelink akár az ebédig is eltarthat, hiszen úgysem tudjuk egyszerre fogyasztani cappuccinónkat és csodálni a tájat… Az ötfogásos vacsorák mellé pedig kiváló toszkán borokat kínálnak. Nem csoda, hogy az igazán jól tartott vendégek már másodszorra ítélték oda a legjobb fogadó címet ennek a kis családi vállalkozásnak.




Felsorolásunkból természetesen nem maradhatnak ki a legjobb magyar szállodák sem, igaz, egy sem végzett kategóriájának első helyén, de igen jó minősítést kapott a budapesti Corinthia Hotel Budapest, ami a legjobb európai szállodák 25-ös toplistáján a tizenhetedik lett.
„4 éjszakát töltöttünk Budapesten tavaly áprilisban, hogy ellátogassunk az Operába. Az egész út varázslatos volt, főleg amikor a szállodába érve közölték, hogy mi vagyunk a >>hét vendégei<< és ezért egy négyszobás lakosztályt kapunk eredeti szobánk helyett. Sajnos a szobában nagyon meleg volt, mivel nem tudtunk kihűteni, ezért a SPA-ban hűtöttük le magunkat, ami egyszerűen tökéletes volt: gyönyörű csempékkel díszített medence, jacuzzikkal, gőzkabinokkal, jeges fürdőkkel. Egyszerűen mesébe illő.” (tompel)
Budapest legnagyobb luxus-szállodáját meglepő módon nem a belvárosban és nem is a Duna parton találjuk. A Corinthia a maga 414 szobájával és 26 aparmanjával a nagykörúton egy egykori közfürdő mellett (ami ma a szálloda SPA-jaként üzemel) terpeszkedik. Az épületben jó ideig Vörös Csillag, majd később Apolló néven mozi üzemelt, jól lehet eredetileg is szállodának építették, csak az ezredforduló újították fel, és azóta várja a vendégeket ismét teljes pompájában.  
A travelline.hu beszámolóját a szállodáról ide kattintva tekintheti meg.


A másik „listás” magyar szálloda a Hotel Palazzo Zichy, ami a hatodik legtrendibb szállodának számít Európában.
„A TripAdvisoron keresztül választottuk ezt a szállodát és túl is teljesítette az elvárásainkat. Valóban tiszta, rendezett kis szálloda és a személyzet is fantasztikus. Különösen Péter, a recepciós volt a kedvencünk. Az első este nagyon fáradtan érkeztünk és nem volt kedvünk már gyalogosan éttermet keresni a városban, a szobaszervíz pedig csak salátákkal és szendvicsekkel tudott szolgálni, mi pedig valami meleg ételre vágytunk. Péter felajánlotta, hogy segít egy éttermet keríteni, akik házhoz szállítanak a szállóba is, sőt még az étlapot is gond nélkül lefordította nekünk.” (NLC17) 
A Lőrinc pap téren találjuk a Gróf Zichy Nándor egykori lakhelyéül szolgáló palotát, amelyet nemrégiben teljes pompájában felújítottak. A négycsillagos szálloda 80 szobával várja vendégeit. A szobákhoz járó reggeli különlegessége, hogy azt a szállóvendégek egy üvegtetővel fedett különleges reggeliző helységben fogyaszthatják el. Azt ajánljuk, ha egyszer a József körúton járnak, ugorjanak be egy kávéra, vagy teára, és csodálják meg ezt a gyönyörűen felújított palotát.


Ez a tizenegy szálloda csak igen kis szelete azoknak a hoteleknek, amelyeket az ott járt vendégek értékeltek, valamint még azt sem jelenthetjük ki százszázalékosan, hogy a vélemények minden esetben objektívek, és nincs köztük egy-egy ügyes PR-os bejegyzése, de biztos, hogy nagyobb segítséget tudnak nyújtani, mint a hagyományos katalógusok, a semmitmondó reklámszövegekkel és néhány képpel. Éppen ezért azt javasolnánk, hogy egy „tailor-made”, vagy utazási irodás út előtt is keressenek fel valamilyen élménymegosztó oldalt, ahol megnézhetik, mások hogy érezték magukat az adott helyen. Érkezés után pedig írják le néhány mondatban élményeiket, ezzel segítve a következő „turnus” utazóinak. 

Udvari Szabolcs