Plázs travelline.hu 2010. június. 28. 08:50

Mit vásároljunk Tunéziában?

Régi és aránylag általános szokás a család és a kollégák részére ajándékot vásárolni a külföldi utak során.

Régi és aránylag általános szokás a család és a kollégák részére ajándékot vásárolni a külföldi utak során. Sokan letudják egy üveg alkohollal vagy egy doboz csokoládéval, amelyeket akár az utolsó pillanatban is megvehetnek a reptéri vámmentes üzletekben és tökéletesen megértjük őket. Egy jól sikerült nyaralás után azonban talán magunk is szívesen látnánk valami szép emléket lakásunkban, úgyhogy érdemes jobban körülnézni, mielőtt még becsekkolnánk.

Bár Tunéziában számos hivatalos “népi” ajándéktárgyat árusító boltot is láttunk, a kínálat valahogy nem győzött meg minket. Valódi jó fogásokért érdemes inkább ellátogatni az adott Medina, azaz óváros piacára. A kevésbé ismert, szegényebb városokban található bazárban inkább a helybéliek igényeit kiszolgáló árusokat találunk, ám az országra jellemző tengerifű és gyékényfonatos termékek mindenhol elérhetőek. Sok esetben szinte sokkolóan alacsony áron.

Szintén állandó szereplői a kínálatnak a fűszerárusok, akiknél kimérve kapható egy rakás, általunk sokszor nem is ismert, különleges őrölt növény. A terményárusoknál pisztáciát és egyéb magvakat vehetünk, szintén jó áron.

A turisták által kedveltebb városok bazárjában azonban már olyan komoly kézműves termékek is vásárolhatók, mint a lámpák, szőnyegek és szőttesek. Sok esetben antikként mutatják be a kiválasztott holmit, hogy ebben mi az igazság, nehéz lenne eldönteni, hacsak nem vagyunk szakértői az arab művészeteknek. A valóban jó minőségű, az esetek nagy részében kézzel készült darabokra megéri kicsivel több pénzt kiadni, de semmiképpen sem alku nélkül. Egy valóban egyedi, fémből készített lámpát például már 6 ezer forintnak megfelelő áron elhozhatunk, ha ügyesek vagyunk és egy ilyen holmi sokáig remek dísze lehet otthonunknak. A színes üveggel díszített lámpák azonban jóval többe kerülnek, bár azok is gyönyörűek.

Flickr (Creative Commons) - Star Dance

Hogy mit ne vegyünk a bazárban? Luxus- vagy más ismert márkák utánzatait például, mivel minőségük igen gyatra és akármilyen olcsón adják, nem éri meg. Az ilyen típusú vásárlásokat jobb Törökországban vagy még inkább Thaiföldön intézni, ha ragaszkodunk hozzá. Aztán ne vegyünk aranynak, ezüstnek mondott ékszert, legalábbis szerintünk nehéz ezt ellenőrizni, a bizalom meg nem biztos, hogy elég alap egy rakás pénz elköltéséhez. Nem nemesfémből készült ékszert azonban nyugodtan, ott úgyis inkább csak az ízlésünk számít, mi fogtunk már ki szép darabokat, de persze láttunk sok vackot is. A másik, amit semmiképpen sem, az a pashmináként árult sál, amelyek egyikének sincs köze a valódi pashminához, ami egy, a Himalájában honos kecske bundájából készül. A tunéziai sálak egy része valószínűleg a helyi bárányok gyapjából készült, viszont a legkevésbé sem pashmina minőségű vagy árú.

Tunézia azonban nem csak a bazárban tartogat meglepetéseket, érdemes ellátogatni a helyi áruházakba is, mint amilyen a francia Monoprix hálózat. A remek választék, a légkondicionálás és hosszú nyitva tartás mellett további előny, hogy itt lehet kártyával fizetni, ami rendkívül kényelmessé teszi a vásárlást. Hitelkártyával különösen könnyen megtörténhet, hogy kicsit túlvásároljuk magunkat, de érdemes. A helyi áruházakban ugyanis remek választék áll rendelkezésre olíva olajból, jó áron, ráadásul kiváló minőségűek az ízesített változatok, amelyek csinos csomagolásuk miatt ajándéknak is alkalmasak.

Flickr (Creative Commons) - Star Dance

Kevésbé szép külsővel, viszont annál finomabb belsővel és borsosabb árcédulával rendelkeznek a térségből való mézek, az ízük egészen egyedi, kedvencünk a rozmaringos volt. A nagyobb üzletekben a környéken szokásos rézedényekből is találhatunk, ezek természetesen nem annyira olcsók, de saját tapasztalat alapján érdemes beruházni rájuk. Hihetetlenül alacsony árú a minőségi marseille-i szappan, amit itthon méregdrágán vesztegetnek, de vettünk már papucsot, újságot és ruhaneműt is Monoprix-ben.

Flickr (Creative Commons) - Star Dance

Ami fontos, hogy érdemes minden pénzt elkölteni a helyi valutából, mivel a tunéziai repterek vámmentes boltjában nem fogadják el a saját pénzüket. Azért kávézni, enni lehet, ha pedig mégis maradunk az édességnél vagy az alkoholnál (amiből a vámmentesben amúgy is jóval nagyobb a választék, mint bármelyik városi boltban, lévén muszlim ország), akkor még mindig ott a bankkártyánk, amivel boldoggá tehetjük az otthoniakat.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.