Afrika minden utazó számára egyszerre mélységesen vonzó és egy cseppet ijesztő is, hiszen mégis csak egy másik...
Afrika minden utazó számára egyszerre mélységesen vonzó és egy cseppet ijesztő is, hiszen mégis csak egy másik földrész, az élet bölcsője, ahol szinte minden másképp van, mint nálunk. Észak-Afrika némileg kivételt jelent, hiszen sokan már úgy járnak vissza Tunéziába, mint ha csak a szomszédba ugranának át. Ez az ismerősség azonban mások számára pont a visszatartó erőt jelenti, amiről mindenki tud, az máris kevésbé tűnik érdekesnek.
Pedig vannak Tunéziának még bőven felfedezésre váró részei, ahol tökéletesen háborítatlan tengerpartok, remek kalandok és rengeteg, csodásan friss tenger gyümölcse várja az utazót.
A népszerű és ezért már előszezonban is gyakran zsúfolt Sousse-tól pár órányi autóútra fekszik Sfax városa, amely önmagában talán nem lenne elég vonzó úti cél az elinduláshoz, viszont innen indul a komp a mi titkos szigetünkhöz. Nyilván csak az európaiak többségének jelentenek újdonságot a Kerkennah-szigetek, a környékbeliek nagyon is tisztában vannak a terület értékeivel, különben nem virítana annyi méretes nyaraló arrafelé. De az átlag turista még nem ismeri az egy órás hajóúttal elérhető szigeteket és ezért nem tudja, mit veszít.
De az átlag turista talán nem is arra vágyik, amit a Kerkennah-szigetek nyújtani tudnak, legalábbis ebben a pillanatban. A Tunéziai hatóságoknak ugyanis komoly fejlesztési terveik vannak a területre, amelyek ugyan egyelőre kimerülnek néhány út építésében, de pár éven belül komoly hatással lehetnek a környékre.
A Gharbi és Chergui sziget egyelőre egy kellemesen vidékies nyugalmat árasztó, békés hely, ahol ha azt nem is mondhatnánk, hogy megállt az idő, de mégis hordoz magán egyfajta archaikus bájt. A szó legjobb értelmében vett egyszerűség jellemzi a pálmafákkal borított szigeteket, ahol a lakosság egyik legfontosabb tevékenysége a halászat. Egy különleges, erre a célra kifejlesztett agyagedénnyel fogják például a polipot, de a hagyományos, hálós halászat is elterjedt a mai napig.
A tradíciót és turizmust remekül ötvözi a szigeten Freddy kapitány szolgáltatása, aki méltányos összegért (kb. 7-8 ezer forint) megmutatja vendégeinek, hogy is néz kis a halászat, majd, mivel gyakorlott szakáccsal állunk szemben, ott helyben, a hajón még ebédet is rittyent. Mindeközben igény szerint angolul és/vagy franciául mesél a halakról, a hagyományos halfogási módszerekről és Tunézia iránt érzett olthatatlan szerelméről. Állatvédők és túlzottan empatikus utazók fordítsák félre a fejüket, amikor a rákokat szedik ki a hálóból, jobb lesz nekik.
Ha valaki ragaszkodik a kulturális örömökhöz, természetesen itt is talál római emlékeket, de igazán a Kerkennah-szigetek leginkább azoknak való, akik nyugodtan szeretnének pihenni. A tenger már májusban is elég meleg a fürdéshez, különösen a sekélyebb részeken és mivel errefelé – hangsúlyozzuk, hogy egyelőre – kevés a hotel, a partok nem túlzsúfoltak. Némi autózással vagy akár gyaloglással pedig gyakorlatilag saját tengerpartunk lehet. Aki aktívitásra vágyik, annak reggeli futáshoz, jógához tökéletes helyszín bármelyik partszakasz. A látvány napközben is lenyűgöző, de éjszaka talán még erőteljesebb, amikor a koromfekete égbolton (aránylag kicsi a fényszennyezés) szikrázó csillagok alatt hallgathatjuk a hullámokat.
-KM-