2010. május. 31. 16:56 MTI Utolsó frissítés: 2010. május. 31. 16:50 Plázs

Egyre több nő nyúl a cigarettához

A világ csaknem egymilliárd dohányosának 20 százalékát nők teszik ki; az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legfrissebb jelentése szerint a dohányzó nők száma évről évre folyamatosan emelkedik - hívta fel a figyelmet a szervezet az idei dohányzásmentes világnap alkalmából. A kardiológusok társasága radikálisabb szabályozást sürget a dohányzás visszaszorításáért.

A WHO szerint különösen aggasztó a dohányzás terjedése a fiatal lányok körében, ami nagy részben a nőket célzó dohányreklámok térnyerésének számlájára írható. A nők egészségének megóvására és a dohányzás sürgős visszaszorításának szükségességére hívja fel ismét a figyelmet a WHO az idei dohányzásmentes világnapon.

A világszervezet európai régiójában a férfiak 59, a nők 21 százaléka dohányzik. Míg Nyugat-Európában a dohányzó férfiak és nők aránya többé-kevésbé megegyezik (Hollandiában 33-28 százalék), Kelet felé haladva egyre nagyobb a szakadék a férfi és női dohányosok aránya között (Görögországban 63-39 százalék, Örményországban 61-3 százalék). A WHO szerint ezt a piaci rést felismerve kezdtek intenzív kommunikációs kampányba a dohánycégek, a potenciális női dohányosokat megcélozva reklámjaikkal.

A nemzetközi ifjúsági dohányzásfelmérés - amelyben Magyarország is részt vett - eredményei szerint hazánkban tízből tanulóból hat kipróbálta már a cigarettát, 18 százalékuk 10 éves kora előtt szívta el az elsőt, a 13-15 éves tanulók 25 százaléka jelenleg is dohányzik, és ami még inkább meglepő: a kutatás szerint a dohányzó lányok aránya magasabb, mint a fiúké (fiúk: 21,5 százalék, lányok: 23,6 százalék). Noha a 18 év alattiak részére tilos a dohánytermékek forgalmazása, közülük minden második boltban jut hozzá a cigarettájához - áll a felmérésben. A dohányzás a második vezető halálok világszerte, több mint ötmillió ember halálát okozza évente. 

A WHO 1987-ban jelölte ki a dohányzásmentes világnapot, amelynek idei célja, hogy felhívja a figyelmet a nőket és fiatal lányokat célzó dohányipari marketing káros hatásaira. Magyarország 2008-ban ratifikálta a WHO által hatályba léptetett dohányzásellenes keretegyezményt, amelynek fő célja, hogy a 168 aláíró ország mielőbb megtegye a megfelelő lépéséket a dohányzás megfékezésére. Ennek ellenére az európai régióban jelenleg még csak három ország - Nagy-Britannia, Törökország és Írország - hozott megfelelő jogi intézkedéseket köztereik és épületeik dohányfüstmentessé tételére.

A Magyar Kardiológusok Társasága több orvostársasággal együtt úgy véli, hogy az eddigieknél szigorúbb és radikálisabb magyar szabályozás szükséges a dohányzás visszaszorításáért. A dohányzás hatékonyabb visszaszorításával ugyanis csökkenteni lehetne a szív- és érrendszeri megbetegedéseket és az ezek miatt bekövetkező halálozást - írja a társaság közleményében.

Az orvostársaságok szerint ehhez viszont az érvényben lévő jogszabályokat az európai normák alapján kellene módosítani, így véleményük szerint a jogalkotóknak a nemdohányzók védelméről és egyes dohánytermékek forgalmazásáról szóló törvényt a jelenlegi állapotokhoz kellene igazítani, vagyis meg kellene tiltani a dohányzást a munkahelyeken és minden vendéglátó-ipari egységben; dohánytermékeket a speciális, csak erre a célra szolgáló szaküzleteken kívül más kereskedelmi egységekben kizárólag a vásárlók számára nem látható helyen és módon, például csukott szekrényben tárolva lehetne tartani.

A tömeges leszoktatás elérésére a szervezetek elengedhetetlennek tartják, hogy az állam biztosítsa a dohányfüggőség kezelésének infrastrukturális feltételeit. Szorgalmazzák azt is, hogy azok az intézmények, amelyekben képzett szakemberek segítenek a leszokásban, legyenek államilag finanszírozottak.

hvg360 Farkas Zoltán 2024. december. 04. 09:30

Egy megatárca veszélyei, avagy Matolcsy György diadalai az első Nemzetgazdasági Minisztérium élén

Unortodoxia bármi áron: ez jellemezte a 2010-es évek elején felálló első gazdasági csúcsminisztériumot. Most, hogy a Pénzügyminisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium újbóli tervezett összevonásával visszatérhet ez a struktúra a kormányba, felidézzük Matolcsy György miniszteri tevékenységének csúcspontjait a IMF-fel vívott háborútól a magánnyugdíjpénztárak beszántásáig.