2010. február. 26. 09:42 MTI Utolsó frissítés: 2010. február. 26. 09:48 Plázs

Délmagyarország: van, ahol három évet kell várni a csípőprotézisre

Szegeden átlagosan 113 napot, Szentesen 300 napot kell várni egy csípőprotézisre; van olyan beteg, aki a megyeszékhelyen csak egy év elteltével kerül be a műtőbe - közölte pénteki számában a Délmagyarország.

A napilap összeállítása szerint a csípőprotézis-várólistán a szombathelyi kórházé az országos csúcs, ott több mint 1100 napot, azaz három évet kell várni a műtétre. Szegeden a klinikai centrum honlapján látható táblázat szerint 94 páciens szeretne csípőprotézist kapni, van, aki tavaly január óta. Átlagosan 113 nap a várakozási idő - írta a lap. Az újságnak Tóth Kálmán, a klinika tanszékvezető professzora elmondta: azért vannak ilyen hosszú várólisták, mert kevesebb a pénz az egészségügyben. A listák két-három éve alakultak ki, mert jelentősen csökkentek a források.


 

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.