Mennyire kockázatos negyven felett szülni?
A negyven éven felüli nők közel kétszer akkora valószínűséggel szülnek autista gyermeket, mint a harminc éven aluliak - állítják annak a tanulmánynak a szerzői, amely több bizonyítékot is talált az autizmus és az anya életkorának összefüggésére.
Az apa életkora gyakorlatilag nincs hatással az autizmus kockázatára, hacsak nem idősebb, az anya pedig fiatalabb 30 évnél – derül ki abból a tízéves vizsgálatból, amely 4,9 millió szülést elemzett az 90-es években. „A tanulmány megkérdőjelezi az autizmus jelenleg fennálló elméletét, miszerint az édesapa életkora kulcsfontosságú tényező az autizmus kockázatának növekedésében” – nyilatkozta Janie Shelton, a tanulmány vezető szerzője, aki a Kaliforniai Egyetem kutatóival egy évtizeden keresztül vizsgálta az állam összes születés adatait.
Az Autism Research szakfolyóirat februári számában közzétett tanulmányból kiderül, hogy annak a kockázata, hogy valaki autista gyermeket szüljön, közel egyötödével, vagyis 18 százalékkal nő az anya életkorának minden ötödik évével. Míg annak esélye, hogy egy 40 éven felüli nő autista gyermeket szül 50 százalékkal magasabb, mint egy 25-29 éves kismama esetében. A 30 éven felüli anyáknál az idősebb édesapa nem növelte tovább az autizmus, a szociális és kommunikációs készségek hiányával járó fejlődési rendellenesség kockázatát. A kép azonban tovább árnyalható: ha az édesapa 30 éven felüli, az édesanya pedig 30 éven aluli, a kutatók szerint nagyobb az esélye, hogy a gyermek beteg lesz. A 25 éven aluli édesanyáknak és 40 éven felüli édesapák gyermekeinél kétszer akkora a rendellenesség kialakulásának kockázata, mint azoknál, akiknek édesapja 25 és 29 év közötti. Ez a kockázat azonban a 30 éven felüli anyáknál már eltűnik.
Az 1990-es években Kalifornia államban több mint 300 százalékkal ugrott meg a 40 éven felül szülő nő száma, az autista gyermekek száma azonban 600 százalékkal nőtt. A kutatók ennek ellenére azt állítják, hogy az idősebb édesanyák e növekedés csupán 5 százalékáért felelnek. A betegség három éves kor előtt kezdődik. Korábbi kutatások is összefüggésbe hozták a szülők életkorát és az autizmus gyermek születésének kockázatát, az eredmények azonban ellentmondásosak voltak arra vonatkozóan, hogy az anya vagy az apa játssza a nagyobb szerepet, esetleg mindketten.
A kutatás arra is rámutatott, hogy az előrehaladott anyai életkor számos más, szüléssel összefüggő rendellenesség, köztük a terméketlenség, az alacsony születési testsúly, a korai magzatvesztés és a kromoszóma-rendellenességek kialakulásához is hozzájárulhat. „A későbbiekben még ki kell derítenünk, mi az, ami az idősebb szülőknél megnöveli az autizmus, illetve más rendellenességek kockázatát, hogy megkezdhessük a beavatkozások kifejlesztését” – nyilatkozta Irva Hertz-Picciotto, a tanulmány társszerzője.