2010. január. 15. 18:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. január. 20. 14:00 Plázs

H1N1-körkép: 62 áldozat, 30 százalékos oltottság

Több mint hatvan áldozatot követelt idáig a H1N1 vírus Magyarországon. Az elmúlt héten újabb halálesetek kerültek nyilvánosságra, a lakosok mintegy harminc százaléka oltatta be magát eddig: a legtöbben a nyolcadik kerületben szereztek védettséget.

Az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) szerint a halálozások száma folyamatosan növekszik. Ennek ellenére az ország több régiójában is ingadozik az oltást kérők száma, de összességében már a 30 százalékhoz közelít. A legtöbben Budapesten szerezték meg a védettséget, konkrétan a VIII. és IX. kerületben, valamint a szeged-mórahalmi kistérségben. Makó és Hódmezővásárhely környékén lényegesen kisebb az arány, itt országos viszonylatban kérték a legkevesebb vakcinát az új influenza ellen. A szakemberek továbbra is oltásra ösztönzik a lakosságot, mivel a járvány új hullámára lehet számítani.

Mintegy harminc százalékkal kevesebben fordultak orvoshoz december 28 – január 3. között influenzaszerű tünetekkel. Négy terület kivételével mindenhol csökkent a megbetegedések gyakorisága, az orvoshoz fordulók közt a gyermekek aránya lett kisebb. Az OEK adatai szerint megállapítható, hogy december utolsó hete és január első hete között csökkent az influenza aktivitása, a lakosság érintettsége alacsonynak minősíthető.

A járvány eddigi tanulságai


A Johns Hopkins Kórház Gyermekegészségügyi Központjának orvosai az első újinfluenzás (H1N1) esetekből azt a tanulságot vonták le, hogy bár minden beteg életben maradt, a súlyos szövődmények nagyon hamar, váratlanul és változatos előfordulással fejlődtek ki. Emellett szükség volt a betegek állapotának szoros nyomonkövetésére és a kezelés esetleges gyors módosítására is.

A Pediatric Critical Care Medicine folyóirat online kiadásában megjelent elemzés kimutatta, hogy a  megbetegedett gyermekek legnagyobb része valamilyen alapbetegségben, például sarlósejtes vérszegénységben, asztmában vagy HIV-fertőzésben szenvedett, amely védtelenebbé tette őket a vírussal szemben. A szövődmények között az átmeneti veseelégtelenségtől a légzési elégtelenségen át az alacsony vérnyomásig sokminden szerepelt. A gyermekek felénél gépi lélegeztetésre volt szükség, egynegyedüknél pedig bakteriális felülfertőződés lépett fel.

A kutatók éppen ezért azt javasolják, hogy minden olyan, krónikus betegségben szenvedő gyereknél, aki influenzaszerű tüneteket mutat, meg kell kezdeni az antivirális kezelést, lehetőleg a tünetek megjelenése után 12-48 órán belül. „Emellett folyamatosan készenlétben kell állni és szükség szerint módosítani a kezelést” – mondta el Justin Lockman gyermekgyógyász-intenzív terápiás szakorvos, a vizsgálat egyik vezetője.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.