Plázs travelline.hu 2010. január. 13. 08:33

Mire figyeljünk utasbiztosítás kötésekor?

Minek? Sosem vagyok beteg!

Csak biztonságban lehetünk teljesen nyugodtak

Minek? Sosem vagyok beteg! – legyint a lakosság többsége, ha az utazás előtti biztosítás megkötéséről kérdezzük meg őket. Sok esetben valóban nincs szükség a megkötött biztosításra, ám az a biztonságérzet, amit nyújt, mindenképpen érdemessé teszi arra, hogy költsünk rá. A legtöbb ügyfél a poggyászbiztosítást tartja a legfontosabbnak, de gondoljunk csak bele, milyen összegekbe kerül egy egyik napról a másikra begyulladt fog vagy egy síeléskor eltörött láb biztosítás nélküli kezelése egy külföldi országban – a tapasztalatok azt mutatják, hogy egy komolyabb kórházi kezelés költsége több tízszerese is lehet egy drága eszköz elvesztésének.

A biztosítás összege ennek garantáltan töredékét teszi ki. Különösen fontos az egészségbiztosítás, ha olyan távoli desztinációk egyikére  utazunk, ahol az európai szervezet – még az ajánlott oltások ellenére is – nehezen alkalmazkodik a körülményekhez. Ilyen célországok esetén – ahol az átlagosnál nagyobb esély lehet orvosi szolgáltatások igénybevételére – kössünk magasabb limitösszeget tartalmazó biztosítást. 

Jó tudni, hogy minden biztonságban van...
Flickr (Creative Commons)

Célirányosan keressünk
Utasbiztosítás kötésekor válasszunk a számtalan ajánlat közül úticélunknak, a kiruccanás során tervezett tevékenységünknek, poggyászunk jellegének és a közlekedés módjának megfelelően. A biztosítók az egészen alacsony határösszegű, de kevés szolgáltatást nyújtó ajánlatoktól a mindenre kiterjedő, drágább szolgáltatásokig mindenféle csomagot kínálnak, a megkötés előtt érdemes az interneten tájékozódni az egyes biztosításokkal kapcsolatos tapasztalatokról, hogy megtaláljuk a számunkra legkedvezőbbet. Hasznos gyűjtőoldal a biztosítás.hu, ahol a vezető biztosítók ajánlatait egy helyen találhatjuk meg, és a számunkra szimpatikusat díjmentesen, online köthetjük meg.

Az alapbiztosítások többnyire magába foglalják az egészségügyi segítségnyújtást, és a sürgősségi betegbiztosítást, a baleset-, és poggyászbiztosítást, az utazási segítségnyújtást (pl.: telefonköltség megtérítése), a jogvédelem- (pl.: ügyvéd, szakértő költsége) és felelősségbiztosítást. A sportok és extrém sportok szerelmeseire nem vonatkozik a hagyományos egészségbiztosítás, nekik a speciális csomagok közül érdemes választani, melyek nemcsak az esetleges balesetek esetén alkalmazhatóak, de kiterjednek a speciális sportszerekre és a különleges mentési helyzetekre is.

Célirányosan keressünk

Üzleti utak során gyakran van az embernél laptop, palmtop, turista útjai során méregdrága fényképezőgép, kamera – fontos tájékozódni afelől, hogy választott biztosításunk kiterjed-e ezen felszerelésekre, és ha igen, mekkora értékhatárig téríti meg esetleges elvesztésüket. Ugyancsak fontos szempont, hogy milyen hosszan és milyen gyakran utazunk – léteznek kifejezetten hosszú időre, vagy sokszor, rövidebb időtávokra megköthető bérlet jellegű biztosítástípusok is, melyeket elég egyszer megkötni. Nem mindegy az utazás módja sem, autós kirándulásainkhoz kiegészítő autóbiztosítás köthető.

Még a reptéren sem késő
Sokszor a biztosítás megkötésének útjába a puszta feledékenység áll. A vakáció  előtti utolsó munkanapokban legtöbben két hétre előre dolgoznak, csak az indulás előtti este, pakolás közben rémlik csak fel az utazás – és a hiányzó biztosítás ténye. Legtöbben azt hiszik, ilyenkor már lecsúsztak a baleset- és poggyászbiztosítás megkötéséről. Szerencsére ez nincs így – még otthonról online vagy akár az indulás előtt pár perccel a reptereken, busz- és vasúti pályaudvarokon van módunk megszerezni a szükséges biztosítási papírokat.

Molnár Kata Orsolya

* * * Gondoskodjon családja anyagi biztonságáról nehéz helyzetben is

A jelenlegi nehéz, bizonytalan gazdasági helyzetben még fontosabb a család anyagi védelme. A Bankmonitor Biztonság biztosítás választásával nehéz helyzetben a családnak legalább a hitelei törlesztésével nem kell foglalkoznia.