2009. október. 01. 12:55 MTI Utolsó frissítés: 2009. október. 01. 12:55 Plázs

A börtönbe vezető út cukorral van kikövezve?

A túl sok édességet majszoló gyerekek felnőttként gyakrabban kerülnek rács mögé erőszakos viselkedés miatt - tárta fel a különös összefüggést egy brit tanulmány.

A brit szakértők több mint 17 ezer 1970-es születésű gyerek életét kísérték figyelemmel csaknem négy évtizeden át. A tízévesen naponta cukrot vagy csokit szopogatók 69 százaléka került rács mögé valamilyen erőszakos bűncselekményért 34 éves korára.
   
Azok közül, akiknek ilyesmi miatt nem volt dolguk a rendőrséggel, 42 százalék fogyasztott naponta édességet - áll a British Journal of Psychiatry című szaklap októberi számában megjelent tanulmányban. A kutatók ugyanakkor megjegyezték, hogy bár a felfedezett kapcsolat igen izgalmasnak tűnik, további kutatásokkal kell megerősíteni a kapott eredményt.
   
"Nem arról van szó, hogy az édesség önmagában rossz, a jelenség inkább arról árulkodik, hogyan hozzák meg döntéseiket a gyerekek" - mondta Simon Moore, a tanulmány egyik szerzője. Szerinte éppen a szülők vezetik tévútra a gyereküket azzal, hogy a jó viselkedést édességgel jutalmazzák: az ilyenformán mindig azonnali kielégüléshez jutott kicsik nem képesek megtanulni a türelmes kivárást. Ez pedig a lobbanékony, agresszív viselkedés kialakulásának kedvez.
   
Moore azonban készséggel elismerte, hogy a tanulmány eredményei alapján nem fogalmazható meg olyan ajánlás a szülőknek, hogy ne tömjék cukorral vagy csokival a gyereküket. "Hihetetlenül összetett ez a kérdés. Egyszerűen nem lenne igazságos a cukorkát megtenni bűnbaknak" - fogalmazott a Cardiff Egyetem kutatója.
   
Moore-ék kutatása a szülői felkészültség, valamint a társadalmi és gazdasági háttér vizsgálatára is kiterjedt, ám ezeknek a szempontoknak a figyelembe vétele után is jelentős kapcsolat mutatkozott a gyermekként fogyasztott édesség és a felnőttkori agresszió között. 
   
Korábbi tanulmányok viszont azt bizonyították, hogy a jobb táplálkozás jobb viselkedést eredményez mind a gyerekeknél, mind a felnőtteknél.