Erőszak az iskolában, rendőrök az osztályteremben
A múlt héten Kaposváron féholtra vertek egy diákot az iskola udvarán. Tavaly a dunántúli kisvárosban két diák - különösebb indok nélkül - brutálisan meggyilkolta egyik osztálytársát. Az iskolai erőszak "bölcsőjében", a budapesti nyolcadik kerületben azonban a rendőrség már a megelőzésen dolgozik.
„Ismerem azokat, akiket kizártak az iskolából, meg azokat is, akik csak igazgatói rovókat kaptak. Ezek eléggé sötét gyerekek voltak, kettővel együtt sportolok, de most már onnan is kirakták őket. Jól bokszoltak, testépítőztek. Egyszerűen hülyék voltak. Végül is a lóvét elköltötték kajára, cigire, piára, de mobiljuk, magnójuk, CD-lejátszójuk nekik is volt otthon. Azokat csak kölcsönbe, zálogba vették el a kiskölyköktől. Azt hitték, hogy a testi erejüket így tudják megmutatni” – így kommentálta egy dunántúli középiskolában történt zsarolási eseteket egy osztályfőnöki órán az egyik diáktárs. A szakmunkásképzőből szakiskolává alakult, sok hátrányos helyzetű fiatalt befogadó intézményben 11. osztályos tanulók és a szakiskolások erőszakoskodtak az ötödikes-hatodikos napközis gyerekekkel: elvették a magnójukat, mobiljukat, pénzüket, sőt folyamatosan pénzt követeltek tőlük, ellenkező esetben verést ígértek nekik.
A fenti eset még évekkel ezelőtt történt, de az iskolai erőszak az elmúlt években vált igazán véressé. A lavinát egy nyolcadik kerületi iskolában történtek indították el tavaly év elején: egy Vas utcai iskolában az akkor 17 éves K. Rajmund úgy megütötte az egyik osztálytársát, hogy az belehalt sérülésébe. Néhány hónapra rá ugyancsak egy nyolcadik kerületi középiskolában pattant ki botrány, miután diákok mobiltelefonjukkal rögzítették, ahogy egy 16 éves osztálytársuk óra alatt odament tanárához, belerúgott, lökdöste, és egy fém csapteleppel fenyegette. „Azt szoktam mondani, hogy ami a VIII. kerületben először megtörténik, az hamarosan országos jelenséggé válik” – mondta az esetekkel kapcsolatban a hvg.hu-nak Práger Ferenc kerületi rendőrkapitány. Az iskolai erőszak tényleg nem maradt a kerületben: 2008 májusában két, rendezett családi körülmények között élő, jó tanuló gimnáziumi diák verte halálra társát Kaposváron; a szabályszerű kivégzést a tinigyilkosok előre kitervelték. Tettükre nem igazán tudtak magyarázatot adni. A legutóbbi, múlt heti eset is Kaposváron történt: egy 18 éves fiú a középiskola bejáratánál vert félholtra egy 17 éves diákot, akit azóta is kórházban kezelnek.
A nyolcadik kerületben a rendőrség az önkormányzattal és az iskolák vezetésével keresett megoldást az iskolai erőszakra. A rendőrök osztályfőnöki órákra, szülői értekezletekre járnak. „Sokszor nincsenek tisztában a diákok azzal, hogy egy egyszerű csínytevésnek tűnő cselekedet is könnyen lehet bűncselekmény, súlyos következményekkel. Sokuknak mi magyarázzuk el, hogyha a másik beleegyezése nélkül veszik el a radírját, az már lopás” – magyarázta a hvg.hu-nak Szentiványi Lili. Szerinte a gyerekek tudatlanságának az is az oka, hogy a szülők sokszor egyáltalán nem foglalkoznak velük, nem nevelik őket. Volt rá példa, hogy iskolából lógó, ötödik osztályos gyerekek – egy felnőtt kíséretében - fenyegették egy másik kerületi iskola diákjait. „Ha az iskolán belül történik egy ügy, akkor sem minden esetben szerzünk róla tudomást. Ez attól függ, hogy az iskola házon belül el tudja-e rendezni az ügyet. Például egy diák szándékosan labdával berúg egy ablaküveget. Ha a szülőkkel meg tud egyezni az iskola és kifizetik az okozott kárt, akkor az eset nem derül ki. A rendőrséghez általában akkor fordul az iskola, ha nem jut kompromisszumra a szülőkkel” – magyarázta a főhadnagy.
A nyolcadik kerület azonban sajátos terep, ott nemcsak az iskolán belüli, de az iskolán kívüli erőszakkal is meg kell birkózniuk a rendőröknek. Előfordul ugyanis, hogy a gyerekeket iskolába menet vagy jövet éri támadás: kirabolják, esetleg megverik őket. „Nagyon sokszor nem, vagy csak későn szólnak a rendőrségnek, ha gyermekük bűncselekmény áldozata lesz. A legfontosabb az lenne, hogy a szülők vagy az iskola időben szóljon, mert ekkor még jó eséllyel el lehet fogni az elkövetőt” – magyarázta Szentiványi Lili, hozzátéve: a térfigyelő kamerák felvételeit 24 órán belül még vissza lehet nézni.
Pszichológusok szerint a szabályok, törvények megszegését a gyerek a felnőtt társadalomtól tanulja. Szakemberek szerint a gyerekek azt tapasztalják, hogy a felnőttek világában is következmények nélkül maradnak bizonyos cselekedetek, ezért nincs visszatartó erő.